Zahajovacím turnajem sezóny byl již tradičně mezinárodní Memoriál Gábora Lakatoše v maďarském Érdu, který je zároveň součástí národního bodovacího poháru. Účast byla i letos neskutečná, kdy do bojů na pěti žíněnkách zasáhlo 371 borců z Maďarska, Srbska, Ukrajiny, Slovenska a Česka.

Hodonínští sokoli se v silné konkurenci neztratili a zásluhou Tomáše Blinky a Tadeáše Letochy vybojovali dvě bronzové medaile. Na dalších dvou přípravných turnajích, které se konaly v Kladně a Jablunkově, hodonínští borci vybojovali pět zlatých, pět stříbrných a pět bronzových medailí, čímž opět prokázali jasnou příslušnost k domácí zápasnické špičce.

Kvalitní ledoborec

Poslední zkušební turnaj zápasníci absolvovali pod vedením Martina Vališe ve slovenských Nesvadech, kde se za účasti 190 borců ze Slovenska, Česka, Ukrajiny, Moldavska, Polska, Maďarska, Srbska, Bosny a Chorvatska konalo velmi kvalitní klání s názvem „Ledoborec“. Ani na Slovensku nechyběly hodonínské barvy na stupních vítězů, když bronzové medaile vybojovali Samuel Harca, Tibor Kubík a Michal Prágr.

Ilustrační foto.
Město platí dodanění lázeňského rozvodu

První Mistrovství ČR v novém roce se konalo dvaadvacátého února v Havlíčkově Brodě a bylo určené pro věkové kategorie mladších žáků a kadetů, přičemž se zápasilo řecko-římským stylem. Bohužel tomuto šampionátu předcházely týdenní jarní prázdniny, které znemožnily jednak řádnou sportovní přípravu a navíc zdravotně zdecimovaly tým mladších žáků, který nakonec díky Šimonu Kocmánkovi a Janu Kotlaříkovi získal jen dvě pátá místa.

Stříbrný pohár patří kadetům

Naštěstí tým kadetů nastoupil téměř v plné sestavě a díky skvělým výsledkům vybojoval v soutěži sedmnácti zúčastněných družstev stříbrný pohár. Zlatý pohár získalo domácí družstvo TJ Jiskra Havlíčkův Brod a bronzový pohár si odvezl tým TJ PSK Olymp Praha. Tento šampionát měl ještě jednu sladkou příchuť, neboť na něm oslavil své významné životní jubileum osmdesát let trenér Lubomír Jurman, kterému touto cestou všichni hodonínští zápasníci přejí všechno dobré.

Určitě nejlepší možný dárek svému trenérovi věnovali jeho svěřenci a členové národní reprezentace kadetů, Lukáš Grochál a Filip Bartošík, kteří na havlíčkobrodských žíněnkách vybojovali titul „Mistr České republiky“.

Ilustrační foto.
Nutně hledali byt, naletěli podvodnici. Cena byla podezřele nízká, vědí už nyní

Grochál suverénně opanoval váhu do 48 kg, o čemž svědčí i jeho jasné vítězství nad finálovým soupeřem Markem Langerem z domácího oddílu, kterého položil již během první minuty na lopatky.

Parádní technické boje předváděl ve váze do 51 kg Filip Bartošík, který během tří soubojů neztratil jediný bod a všechny své soupeře rozdrtil na technickou převahu. O osm bodů dokázal Bartošík porazit i svého finálového soupeře a reprezentačního kolegu, Lubomíra Tomase z Havlíčkova Brodu. Bartošík dokázal ukončit finále již v první dvouminutové periodě, přičemž nejdříve soupeře strhl na zem, následně provedl podbřišní přehoz a souboj zakončil bleskovou točenou záručí.

Medaile utekla o jediný bod

O jediný bod unikla zlatá medaile dalšímu kadetu, Tomáši Kotzianovi, který ve váze do 110 kg vybojoval senzační stříbrnou medaili. Kotzian se po třech vítězstvích utkal ve finále s aktuálním reprezentantem, Arturem Sarkisjanem z Havlíčkova Brodu. Dlouho vyrovnané utkání nakonec na svou stranu strhl domácí borec, který zvítězil pět ku čtyřem.

Mohamed Traoré.
Ordoš zapomenut, Hodonín ulovil jiné "ryby". Tým posílí Traoré s Urbančokem

Za předvedený výkon si zaslouží pochvalu Zdeněk Chládek a Ladislav Letocha, kteří skončili těsně pod stupni vítězů. Pohledné zápasnické umění předváděl i pátý Jakub Marhefka.

O týden později uspořádal zápasnický oddíl TJ TŽ Třinec Mistrovství ČR mužů v zápase řecko-římském. I na tomto mužském šampionátu měl hodonínský oddíl zápasu medailového zástupce, neboť svůj již patnáctý titul „Mistr České republiky“ si na třineckých žíněnkách vybojoval ve váze do 55 kg Ondřej Todt.

Jiří Baják
organizační pracovník a trenér oddílu zápasu T.J. Sokol Hodonín