Mimořádně povedené období završili členové slováckého klubu na mezinárodních akcích v polské Ratiboři a srbském Zrenjaninu. „Zatímco na Balkáně naši borci zápasili již potřetí, tak u severních sousedů kluci zažívali turnajovou premiéru,“ uvedl Baják.

Na polských žíněnkách se O pohár města Ratiboř celkem utkalo 166 závodníků z Polska, České republiky, Slovenska a Srbska. V silné mezinárodní konkurenci uspěli především Filip Bartošík s Martinem Hvoreckým. Oba hodonínští zápasníci na prestižním klání vybojovali zlaté medaile.

Dvanáctiletý Filip Bartošík, jenž startoval ve váze do osmatřiceti kilo, si cestou na vrchol připsal čtyři turnajová vítězství. V prvním kole Bartošík na technickou převahu vybodoval Šimona Polenu z Čechovic, kterého hned v úvodní minutě souboje poslal přítrhem k zemi a po čtyřech podbřišních přehozech slavil první vítězství.

Stejně si Bartošík vedl také proti druhému soupeři, Kacperu Rostekovi z pořadatelského oddílu. Suverénně si hodonínská naděje počínala také v semifinále proti dalšímu Polákovi, Lukaszi Waniekovi, kterého po točené záruči položil na lopatky.

Nejvyrovnanější souboj Bartošík svedl ve finále, ve kterém se utkal se srbským zápasníkem Davidem Lakatošem. „V tomto zápase hodonínský talent ukázal, že je skvěle připravený i po stránce taktické, když účinným pasováním dokázal udržet svůj tříbodový náskok získaný v první periodě,“ pochválil mladíka Baják.

Spolehlivý výkon ozdobený zlatou medailí předvedl i další reprezentant hodonínského zápasu, Martin Hvorecký, který opanoval hmotnostní kategorii do dvaačtyřiceti kilo. Šikovný Jihomoravan s velkým přehledem prošel vyřazovacími boji, ve kterých porazil na lopatky polské borce, Jakuba Wilkowského a Michala Tomaszewszkiho.

Ve finále na Hvoreckého čekal zkušený zápasník, Aron Kovacs ze srbské Kanjiže. „Toto napínavé finále lépe zahájil borec z Moravského Slovácka, který po necelé minutě získal první bod za svoji aktivitu,“ uvedl kouč Sokola.

Hvorecký však ani po získaném bodu nepolevoval v tvrdém vypasovávání soupeře, ze kterého se mu před koncem první periody podařil provést svazovaný záhlavák, čímž se dostal do vedení 5:0.

Srb se ovšem nevzdal a ve druhé periodě ukázal jaký je bojovník, když v postoji vybojoval záběr soupeřovi ruky a hlavy a provedl krásný čtyřbodový přehoz. Hvorecký však z lopatkové pozice šikovně unikl vysokým mostem a své jednobodové vedení udržel až do konce utkání.

Parádní vystoupení hodonínských zápasníků na polských žíněnkách podtrhl ziskem bronzové medaile Lukáš Grochál, který v nejobsazenější váze do čtyřiatřiceti kilo zaznamenal čtyři lopatková vítězství.

Ještě o malinko těžší to měli zápasníci Sokola v srbském Zrenjaninu, kde bojovali O pohár malých šampionů. Tohoto tradičního mezinárodního turnaje se totiž zúčastnilo 187 zápasníků ze Srbska, Chorvatska, Maďarska, Moldávie, Rumunska, Řecka, Ukrajiny a České republiky, kterou již potřetí a opět důstojně reprezentovali právě hodonínští zápasníci.

Nejlepšího umístění v podobě stříbrné medaile dosáhl ve váze do šestatřiceti kilo Alexandr Lucký. Tento talentovaný sportovec v prvním kole porazil na lopatky Ukrajince Maksima Udovičenka. Ve druhém zápase Lucký rozdrtil osm nula na technickou převahu Nebojšu Obradoviče ze Subotice. Doslova infarktový zápas Lucký svedl v semifinále proti Zalanu Pekovi ze Senty. „V tomto klání se závodníci neustále střídali ve vedení, přičemž dvacet sekund před koncem utkání strhl vedení o dva body na svou stranu Srb. Lucký musel riskovat, což se mu na konec vyplatilo a zásluhou podařeného strhu srovnal skóre na konečných devět ku devíti,“ popsal napínavou podívanou Baják.

O vítězství hodonínského borce za vyrovnaného stavu rozhodlo až pravidlo o posledním získaném bodu. Ve vyrovnaném finále pak Lucký nestačil na domácího borce, Jovana Miolského, který zvítězil 3:1 na body.

„Luckého stříbro nebylo zdaleka posledním úspěchem hodonínské výpravy, neboť po krásných bojích se na stupně vítězů probojovali a bronzovou medaili hrdě převzali další mladí sokoli, Roman Žáček a Tibor Kubík,“ dodal hodonínský kouč.