Mezi reprezentanty z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska, Ukrajiny, Srbska, Chorvatska a Slovinska se výrazně prosadili i domácí hodonínští sokoli, kteří vybojovali celkem čtrnáct medailí a se ziskem 188 bodů také stříbrný pohár ze soutěže sedmadvaceti družstev.

Lepší byla se ziskem 202 bodů pouze mnohem početnější Jiskra Havlíčkův Brod. Bronzový pohár si do Budapešti odvezl zápasnický velkoklub a vítěz loňského ročníku, ESMTK. Jen s rozdílem pouhých dvou bodů skončila na čtvrtém místě v soutěži družstev Lokomotiva Krnov. Pátý byl zápasnický klub z polské Ratiboře. „Turnaj byl velmi úspěšný i z hlediska zájmu diváků, přičemž oba ochozy sportovní haly byly zaplněny téměř do posledního místa," uvedl organizační pracovník a trenér oddílu zápasu TJ Sokol Hodonín Jiří Baják.

Významnost turnaje podtrhl i zahajovací ceremoniál. Po něm se již naplno rozjely vyřazovací boje. „Zápasit se začalo v jedenáct a poslední finálový souboj skončil krátce před osmnáctou hodinou," hlásil Baják.

Sobotní zápasnický maraton zakončilo tradiční dekorování nejúspěšnějších zápasníků, jehož součástí bylo i předání trofeje pro nejlepšího zápasníka turnaje. „Tato cena je udělována na základě většinového rozhodnutí turnajového sboru rozhodčích, který tentokrát ocenil Viktora Sůru z Lokomotivy Krnov, Löszlo Mözena z ESMTK Budapešť a Igora Nemeše ze zápasnického klubu Berehovo," informoval Baják.

Mezi čtveřicí oceněných byl i hodonínský borec Marek Kotlařík, který zvítězil ve váze do čtyřiceti kilo. „Finálové utkání této váhové kategorie patřilo mezi nejkrásnější v celém turnaji. Proti Kotlaříkovi v něm nastoupil maďarský borec Kovacs Bence a začala bitva jako z filmu, při které se Kotlaříkova maminka Jana zapomínala místy i nadechnout," popsal souboj Baják.

Maďarský borec s muskulaturou juniora začal výborně a již ve čtyřicáté sekundě po skvělém vypasování provedl dokonalý bočák. Kotlařík sice ihned po dopadu z nebezpečné lopatkové pozice vymostoval, ale než stačil zaujmout obranou pozici vleže, tak byl již maďarským soupeřem přehozen podbřišním chvatem. I v této rychlosti se dokázal hodonínský zápasník dobře zorientovat a po přehozu šikovně přejít na soupeře. Následovalo přerušení souboje vleže a utkání bylo přeneseno do postoje.

V tu chvíli Kotlařík prohrával 1:6 na body. „Šikovný mladík je ovšem známý bojovník, který se nikdy nevzdává," říká Baják. „Marek se naštval, přepnul na vyšší obrátky a pustil se do svého soupeře. Po skvělém útoku do pasu provedl křižní poraz a stáhnul skóre na 5:6. Maďar znervózněl a začal kupit chyby. Po jedné z nich, když se po špatné přípravě pokusil o provedení svazovaného záhlaváku, byl hodonínským zápasníkem obkročen a následně hozen křižním zvratem přímo na lopatky. Za tuto techniku získal Kotlařík další čtyři body a stal se celkovým vítězem," přidal hodonínský trenér.

Sokol na domácím turnaji vybojoval celkem šest zlatých medailí. Po Kotlaříkovi do této sbírky přispěl i Alexandr Harca, který ve váze do třiadvaceti kilo porazil všechny své soupeře na technickou převahu.

Se svými soupeři se ve váze do šestadvaceti kilo nemazlil ani Lukáš Grochál, který pro změnu ve všech utkáních zvítězil na lopatky.

Stejně dopadli i všichni protivníci Jana Jaroše ve váze do dvaašedesáti kilo. Parádně si zabojoval i vítěz do devětadvaceti kilo, Alexandr Lucký. Ten v cestě za vítězstvím porazil například Tamase Molnára z Györu nebo Zalana Peka ze Senty.

Na finálový souboj ve váze do třiatřiceti kilo dlouho nezapomene Martin Hvorecký, který se v něm utkal s Matém Koleczem z Tatabanyai. „Toto utkání bylo velmi napínavé, neboť oba zápasníci se pravidelně střídali ve vedení a čekalo se, kdo na konci souboje bude mít černého Petra. Hvorecký však neponechal nic náhodě a za stavu 10:9, necelých dvacet sekund před koncem utkání, položil svého maďarského soupeře na lopatky," pronesl Baják.

Výborný výkon, který si zaslouží pochvalu, předvedli i všichni další medailisté. Cenné druhé místo vybojovali Tadeáš Letocha a Šimon Hýbner. Skvělou bilancí pěti výher a jediné prohry se může pyšnit bronzový medailista Dominik Kubeš.

Těžká utkání museli vybojovat i další bronzoví medailisté, Filip Bartošík, Martin Vališ, Tomáš Blinka, Roman Žáček a Jan Kotlařík.

„Oddíl zápasu TJ Sokol Hodonín by rád touto cestou poděkoval všem, kteří se podíleli na organizaci tohoto po všech stránkách nádherného turnaje. Zvláštní poděkování patří podporovatelům hodonínského zápasu, zejména pak zastupitelům města Hodonína a České obci sokolské," prohlásil Baják.

Zahraniční trenéři ocenili změnu systému zápasení

Hodonín – Pořadatel turnaje, hodonínský oddíl zápasu, přichystal pro účastníky mezinárodního klání jednu organizační zvláštnost. Odhodlal se totiž ke změně zažité praxe, podle které se na velkých zahraničních turnajích zápasí vyřazovacím systémem United World Wrestling. „Tento soutěžní systém často vytváří situace, kdy závodník, který přijede na turnaj přes polovinu Evropy, prohraje v prvním kole a je ze soutěže vyřazen, což je zejména u mládežnických kategorií nežádoucí," říká organizační pracovník a trenér oddílu zápasu TJ Sokol Hodonín Jiří Baják. Na Velké ceně Hodonína se tak zápasilo systémem dvou skupin, ve kterých se borci utkali každý s každým. „Tento systém je zároveň nejspravedlivější, přičemž vítězem se vždy stává aktuálně nejlepší zápasník dané váhové a věkové kategorie," uvedl Baják. Zvolený systém se na Slovácku ukázal jako funkční a zejména zahraničními trenéry byl velmi vychvalován. „Vždyť v nejobsazenějších váhových kategoriích musel šampion porazit hned šest soupeřů. A i tři vítězství stačila pouze na čtvrté místo stejně jako v případě Denise Lišťáka, Jakuba Marhefky nebo Jiřího Bajáka," upozornil Baják. Podle něj je nutné považovat za úspěch i čtvrtá místa dalších hodonínských borců, Adama Kolaji, Lukáše Gregovského, Ondřeje Mrkvánka a Ladislava Letochy.