Po sérii úspěšných zahraničních vystoupení se zápasníci Sokola Hodonín znovu představili na tuzemských žíněnkách. Do Plzně na mistrovství České republiky mladších žáků a kadetů v zápase ve volném stylu odjeli s ambicemi zdravým sebevědomím.

„Spojení věkové kategorie mladších žáků a kadetů během společného národního šampionátu přináší své kouzlo. Zatímco příslušníci mladších žáků zažívají své první mistrovství, tak zkušenější kadeti mají poprvé možnost se díky svým výkonům nominovat do státní reprezentace. Obě pozice tak u zápasníků vyvolávají silné pocity napětí a nadšení zároveň,“ říká organizační pracovník a trenér oddílu zápasu TJ Sokol Hodonín Jiří Baják.

Stejně tomu bylo i u Marka Kotlaříka, pro kterého byl plzeňský šampionát premiérou. Hodonínský zápasník byl sice na šampionátu nejmladší, přesto si počínal jako zkušený mazák a ve váze do sedmačtyřiceti kilo vybojoval v konkurenci třinácti borců senzační bronzovou medaili.

Třetí příčku obsadil také Jan Jaroš, pro kterého však byl dosažený výsledek velkým zklamáním. „Aby také ne, vždyť Jaroš je vítězem posledních čtyř turnajů. Přílišná sebekritika je ale přehnaná, neboť tento vynikající zápasník je čistokrevným řecko-římským specialistou,“ upozorňuje kouč Sokola.

Vůbec nejlepší umístění mezi mladšími žáky dosáhl Tomáš Kotzian, který ve váze do osmdesáti kilo vybojoval stříbro. Hodonínská naděje se po třech vítězstvích probojovala až do finále, ve kterém svedla velmi vyrovnaný boj s Arturem Sarkisjanem z Havlíčkova Brodu. „Kotzian většinu utkání tahal za delší konec provazu a ještě čtyřicet sekund před koncem souboje vedl na body. Bohužel si nepohlídal útok na nohy, ze kterého Sarkisjan provedl poraz a zajistil si bodové vítězství,“ uvedl Baják.

Právem hrdý může být hodonínský oddíl zápasu na své kadety, kteří dokázali z celkových deseti hmotnostních kategorií vydobýt hned tři mistrovské tituly.

Téměř v tréninkovém tempu si ve váze do šestačtyřiceti kilo vyzápasil svůj již devátý mistrovský titul Ondřej Todt. „Tento český reprezentant v řecko-římském stylu jasně ukázal, že mu nečiní problémy při zápase používat i nohy. Todtovu převahu dokládá jak skutečnost, že během bojů nedovolil soupeřům provést jedinou bodovanou techniku, tak také vysoká výhra o jedenáct bodů nad finálovým soupeřem Mykytou Horyou z Hellasu Brno,“ prohlásil Baják.

Jestliže se vítězství zkušeného Todta očekávalo, tak na zisk zlaté medaile v podání Jakuba Šimčíka, který je věkem stále příslušník žákovské kategorie, nikdo moc nepomýšlel.

Ještě větším překvapením bylo, jakým způsobem si Šimčík svůj druhý mistrovský titul vybojoval. „První dva soupeře v rámci vyřazovacích bojů složil na lopatky již během první periody. Poté však hodonínský talent předvedl dva naprosto strhující souboje, které fyzicky i psychicky ustál ne jedničku. Tím prvním bylo semifinálové utkání proti Jakubu Nikitinskému, kterého Šimčík porazil dvacet osmnáct na body. Již toto utkání svou krásou a napínavostí zvedlo ze židle nejednoho diváka,“ říká Baják.

To nejlepší si však hodonínský borec nechal do finále, ve kterém změřil síly s ruským zápasníkem Abim Kuanysbekem, jenž hájí barvy Ústí nad Labem. Toto klání, ve kterém se střetl hodonínský vyznavač řecko-římskému stylu a ruský volnostylařský specialista, mělo grády od první do poslední sekundy.

V nejpohlednějším zápase šampionátu, ve kterém oba borci předvedli celou plejádu zápasnických technik, byl nakonec šťastnějším Jakub Šimčík, který zvítězil 15:14 na body. „Zlatá medaile však nebyla posledním oceněním skvělého Šimčíkova výkonu, neboť tento nový šampion se stal také nejtechničtějším zápasníkem turnaje,“ upozorňuje kouč Sokola.

I váha do šestasedmdesáti kilo měla podle odborníků svého favorita, kterým byl současný český reprezentant v řecko-římském stylu Jan Cymorek z Třince. Proti těmto prognózám se však směle postavil Jiří Procházka. Tento nadějný hodonínský zápasník prošel vyřazovacími boji bez ztráty bodu, přičemž zaujaly zejména jeho vítězství nad Martinem Boučkem a Radkem Szkanderou, které porazil na technickou převahu.

Ve finále pak Procházka nastoupil proti favorizovanému Cymorkovi. „Souboj o zlato sice začal vlažně, ale již po čtyřiceti sekundách dokázal Procházka využít soupeřovu chvilkovou nepozornost k provedení čtyřbodového porazu, ze kterého navíc protočil podbřišní přehoz, čímž se dostal do vedení o šest bodů,“ popisuje atraktivní duel Baják.

Tento stav trval i na začátku druhé periody, do které vstoupil aktivněji třinecký borec. Touto aktivitou Cymorek získával územní převahu, která vyústila v provedení rychlého strhu za dva body. „Bylo to v okamžiku, kdy se utkání přehouplo do své poslední minuty,“ říká Baják. Procházka měl v té době luxusní čtyřbodový náskok a mohl si dovolit pasivnější způsob boje. V posledních sekundách ovšem Cymorek ukázal, že je velký bojovník, ale na víc než na jeden bod za pasivitu soupeře se již nezmohl. „Tímto parádním technickým bojem na začátku a skvělou taktikou na konci si Jiří Procházka vyzápasil druhý mistrovský titul ve své dosavadní kariéře,“ dodal kouč Sokola.

Stříbrnou medaili navíc přidal Martin Paulus a sbírku cenných kovů doplnila o bronz Kristýna Štenclová.

Na německých žíněnkách získali zlato Kubeš s Bartošíkem

O víkendu nezaháleli ani příslušníci věkové kategorie přípravek žáků, kteří se pod vedením trenéra Lubomíra Jurmana v německém městě Weisswasser zúčastnili mezinárodního turnaje v zápase řecko-římském. „Členové našeho klubu se na německých žíněnkách představili po dlouhých třech letech. Vystoupení bylo velmi úspěšné, neboť kluci dokázali v konkurenci německých a polských zápasníků vybojovat dvě zlaté medaile,“ informuje organizační pracovník a trenér oddílu zápasu TJ Sokol Hodonín Jiří Baják.

O první zlato se ve váze do čtyřiatřiceti kilo zasloužil Dominik Kubeš, který cestou do finále porazil dva německé borce. „Protože druhou skupinu suverénně vyhrál Polák Maciej Bielen, tak bylo k vidění slovanské finále,“ říká Baják. Oboustranně otevřené finále, ve kterém se oba borci vůbec nešetřili, nakonec rozhodl jediný bod, který na svoji stranu strhl hodonínský sokol Dominik Kubeš. Druhou zlatou medaili přidal Filip Bartošík, jenž startoval v nejobsazenější váze do osmatřiceti kilo. „Společně s Bartošíkem se snažilo uspět dalších šestnáct soupeřů, což znamenalo, že hodonínský šikula musel již ve skupině absolvovat pět utkání,“ informuje Baják. V těchto soubojích šikovný Jihomoravan působil jako neohrožený titán, když svým soupeřům nedovolil provést jedinou bodovanou techniku. Zcela suverénní výkon Bartošík předvedl i v boji o první místo, ve kterém porazil Pawla Rodaka z Varšavy 9:0. „Bartošíkovo vyspělé zápasnické umění neuniklo ani pozornosti sboru rozhodčích, kteří ho jednomyslně zvolili za nejtechničtějšího zápasníka turnaje,“ dodal Baják.