Na stupně vítězů znovu vystoupal i Dominik Dobeš, který se i letos stal nejúspěšnějším hodonínským zápasníkem ve věkové kategorii dospělých. Po zisku titulu mistra České republiky mezi juniory tato hodonínská naděje skončila mezi nejlepšími i na národním šampionátu v Hradci Králové, kde v zápase ve volném stylu získal stříbro.

Dobeš jako řeckořímský specialista, jenž na východě Čech startoval ve váze do sedmadevadesáti kilo, dokázal ziskem stříbrné medaile v zápasení volným stylem svoji neskutečnou univerzálnost, která je v mužské kategorii málo vídaná. „Dobešova zápasnická všestrannost společně s jeho charakterovými vlastnostmi tomuto hodonínskému borci přímo předurčují zářnou sportovní budoucnost. Na cestě za tímto nelehkým cílem ho budou vždy věrně doprovázet i hodonínští trenéři," prohlásil organizační pracovník oddílu zápasu TJ Sokol Hodonín Jiří Baják.

Rok 2015: zápasníci získali 5 titulů mistrů republiky
Pět titulů mistrů České republiky, deset stříbrných a sedm bronzových medailí. Taková je letošní bilance hodonínských zápasníků na několika národních šampionátech v roce 2015. Velmi dobře si členové slováckého klubu počínali také v nejvyšších ligových soutěžích, ve kterých družstvo žáků i družstvo mužů vybojovalo titul vicemistra České republiky. „Nezpochybnitelný podíl na těchto úspěších mají také naši štědří podporovatelé, město Hodonín a Česká obec sokolská, kterým tímto upřímně děkujeme," uvedl organizační pracovník a trenér oddílu zápasu TJ Sokol Hodonín Jiří Baják

Vůbec poslední mistrovství České republiky této soutěžní sezony se uskutečnilo v Havlíčkově Brodě, kde si to o medaile v zápase řeckořímském rozdali mladší žáci. Hodonínští sokoli udělali předvedenými výkony svým trenérům Martinu Vališovi a Robertu Krejčiříkovi velkou radost. Vždyť vybojovali tři stříbrné medaile, jednu bronzovou a dvě čtvrtá místa. „Předvedený výkon i získaná umístění těchto borců jasně ukazují, že v Hodoníně dorůstá další skvělá zápasnická generace," pronesl Baják.

V nejpočetnější váhové kategorii do osmačtyřiceti kilo slovácký celek reprezentoval Martin Paulus, který musel již ve skupině podstoupit pět těžkých soubojů. Stále se zlepšující zápasník tyto vyřazovací utkání zvládl na výbornou. „V prvním kole položil na lopatky Petra Šrámka z Borohrádku, ve druhém utkání rozdrtil na technickou převahu třineckého borce Daniela Janošku. Ani další soupeři, Alexandr Fiala a Adam Gitter, neměli žádnou šanci a prohráli na lopatky," hlásil Baják.

V semifinále nastoupil proti hodonínskému sokolu houževnatý Alois Kejík z Čechovic. A tak bitva sokolů mohla začít. „Paulus opět začal zostra a po dvaceti sekundách vedl po krásném záhlavákovém přehozu 4:0. Na tento stav reagoval Kejík zvýšenou iniciativou, po které podběhl soupeře a po strhu provedl podbřišní přehoz, za což získal čtyři body. Bystré reakce předvedl i mrštný Paulus, který dokázal po přehozu šikovně přejít za soupeře, čímž získal bod. Zápas byl žíněnkovým rozhodčím přenesen do postoje, a na bodovém ukazateli svítil stav 5:4," popsal napínavý duel Baják.

Ani za tohoto stavu se ovšem Kejík nevzdával a útočil. Vedoucí Paulus však skvěle pasoval a soupeři nedával příležitost k nasazení chvatu, přičemž dokázal ještě využít jednoho nedobře připraveného útoku soupeře k provedení rychlé točené záruče, která mu přinesla vítězství 9:4 na body. I ve finále proti Václavu Beranovi z Liberce předvedl viditelně vyčerpaný Paulus bojovný výkon, který však na vítězství nestačil. I tak se Paulus radoval ze své vůbec první republikové medaile.

Jediným z pouhé trojice borců, jež dokázali v turnaji provést chvat té nejvyšší technické hodnoty, za který rozhodčí udělují pět bodů, byl hodonínský zápasník Jakub Šimčík startující ve váze do čtyřiačtyřiceti kilo. „Tuto technickou parádu náš borec divákům předvedl hned v prvním kole proti Aleši Majorovi z Havlíčkova Brodu, který během pasování neuhlídal své těžiště," řekl Baják.

„V okamžiku, kdy se snažil dostat zpět do rovnováhy, musel přešlápnout a vzpřímit tělo, čehož pohotově využil Šimčík k rychlému útoku do pasu, po kterém následoval křižní zvrat, jehož dokonalé technické provedení s vysokou amplitudou ocenili rozhodčí maximálním počtem pěti bodů a diváci velkým potleskem," přidal hodonínský kouč.

I v dalších třech vyřazovacích soubojích Šimčík zaznamenal jasná lopatková vítězství. Jediné utkání, které hodonínskému borci nevyšlo, bylo to finálové proti Matouši Adamcovi z Havlíčkova Brodu. „Toto utkání bylo naprosto vyrovnané až do situace, při které se borci vzájemně svázali úchopem v kříži. Adamec v této pozici zariskoval a pokusil se hodit křižní přehoz. Jelikož tento pokus nebyl připraven, skončili oba borci vleže na boku a šlo o to, kdo bude silnější k přetlačení soupeře do nebezpečné pozice na lopatkách. Bohužel tím silnějším v danou dobu byl Adamec, který tak zvrátil vítězství na svou stranu," uvedl Baják.

O třetí stříbrnou medaili se postaral ve váze do pětatřiceti kilo Adam Kolaja, který také zvládl vyřazovací boje na jedničku. Důkazem toho bylo semifinálové utkání proti Danielu Šimkovi, kterého přesvědčivě porazil 10:1 na body. „Kolaja v turnaji předvedl řadu kombinačních technik, se kterými mají problémy i příslušníci starších věkových kategorií. Zejména záruč provedená z naznačeného přítrhu Kolajovi vycházela na výbornou. Jedinou turnajovou prohru Kolajovi uštědřil jeho finálový soupeř David Hencl z Havlíčkova Brodu," uvedl Baják.

Bronz vybojoval ve váze do čtyřiceti kilo Jakub Marhefka, jenž v celém turnaji utržil jedinou prohru. Bylo to hned v prvním kole proti Matyáši Geržovi z Krnova, kdy Marhefka po chvilce nepozornosti uletěl na bočáka a prohrál na lopatky. „Tato prohra byla velmi smolná, neboť hodonínský borec byl v dosavadním průběhu utkání lepší a vedl již 4:0 na body. Nedalo se však nic dělat a Marhefka chtěl-li pomýšlet na medaili, musel všechny následující utkání vyhrát," řekl Baják.

Tento nelehký úkol se i s trochou štěstí hodonínskému bojovníku podařil splnit, a to i přes infarktový průběh souboje o třetí místo, ve kterém porazil Jana Bence 9:8 na body.

Velkou pochvalu si zaslouží i další dva hodonínští zápasníci. Pro Denise Lišťáka a Jana Jaroša to bylo vůbec první mistrovství republiky. Nadějní borci, kteří věkem ještě spadají do nižší věkové kategorie přípravek, se dokázali svým i o dva roky starším soupeřům plně vyrovnat. Důkazem toho je fakt, že se oba probojovali až do souboje o třetí místo, ve kterém ač prohráli, svedli naprosto vyrovnané boje. „Lišťák s Jarošem si domů sice odvezli bramborové medaile, ale také řadu nenahraditelných zkušeností," dodal Baják.