„Celý přípravný blok byl pak zakončen výcvikovým táborem, který se o jarních prázdninách uskutečnil v hodonínské sokolovně. Vhodnost naplánovaného tréninkového postupu mohli trenéři slováckého klubu posoudit na dvou turnajích, které se konaly na přelomu února a března," uvedl organizační pracovník a trenér oddílu zápasu TJ Sokol Hodonín Jiří Baják.

První z nich se uskutečnil na olomouckých žíněnkách, kde tamní sokoli uspořádali již šestadvacátý ročník Memoriálu Josefa Musila přípravek a žáků v zápase řecko-římském. Mladí členové Sokola Hodonín opět předvedli parádní výkony a z Olomouce si odvezli celkem dvanáct cenných kovů.

O šest zlatých medailí se zasloužili Alexandr Harca, Dominik Kubeš, Martin Hvorecký, Lukáš Grochál, Adam Kolaja a Jan Jaroš. Stříbrné medaile vybojovali Martin Vališ, Tomáš Kotzian, a Filip Bartošík. Ziskem bronzové medaile se mohou chlubit Daniel Kouřil, Ondřej Mrkvánek a Ladislav Letocha. Za zmínku stojí i čtvrté místo Šimona Kocmánka, které vybojoval v nejobsazenější váhové kategorii do devětadvaceti kilo.

Hodonínští zápasníci bojovali o den později v maďarském Kaposváru, kde se uskutečnil národní kvalifikační turnaj o postup na mistrovství Evropy juniorů v zápase řecko-římském. „Na tomto mezinárodním klání změřili své síly i nejlepší maďarští junioři," uvedl Baják.

O to cennější je skutečnost, že maďarský zápasnický svaz na turnaj pozval i hodonínské zápasníky. A právě Štěpán Antoš se ziskem stříbrné medaile ve váze do šestadevadesáti kilogramů postaral o největší překvapení celého turnaje.

Svou skvělou formu Antoš předvedl již ve čtvrtfinále, kde narazil na bronzového medailistu z juniorského mistrovství Maďarska, Mátyáse Benedeka. „Celé utkání trvalo necelé dvě minuty, během kterých dokázal Antoš získat náskok osmi bodů, čímž zvítězil na technickou převahu," řekl Baják.

Zatímco tato nečekaně jasná čtvrtfinálová výhra způsobila ve tvářích maďarských zápasnických odborníků jen udivené výrazy, následující semifinálový souboj ve váze do šestadevadesáti kilo vyvolal řadu vzrušených debat. V tomto souboji o postup do finále se hodonínský borec utkal s dosavadní maďarskou reprezentační jedničkou, Ferencem Almásim, který se již kvalifikoval na letošní mistrovství Evropy do třiadvaceti let. „Tento souboj patřil k nejlepším v celém turnaji, přičemž více než tři stovky diváků měly možnost v šesti minutách zhlédnout všechny prvky moderního zápasu. Tedy aktivitu, vysoké tempo, výbušnou sílu i brilantní techniku," popsal výborný duel Baják.

V tomto naprosto vyrovnaném souboji nakonec rozhodla větší taktická vyzrálost Štěpána Antoše, který zvítězil 6:4 na body.

V nesmírně kvalitním a vzhledem k důležitosti také emotivním turnaji Antoš nestačil jen na dvojku maďarské reprezentace, Zsolta Töröka, kterému v souboji o zlato podlehl na body. Jenom pro připomenutí, hodonínský zápasník Štěpán Antoš je ve váze do čtyřiaosmdesáti kilo členem širšího juniorského reprezentačního výběru České republiky.

O tom, kdo bude českou reprezentační jedničkou v letošním roce s plným právem bojovat o účast na mistrovství Evropy a světa, se rozhodne až na republikovém šampionátu, který se v polovině března uskuteční v Třinci. „Hodonínští zápasníci budou svému kamarádovi držet palce," dodal Baják.