Na chomutovských žíněnkách prožil výkonnostní renesanci junior Lukáš Grochál, který překvapivě suverénně zvítězil ve váze do 60 kg.

„Grochál, kterého v posledních měsících trápila série zranění, nedal svým soupeřům žádnou šanci, a ve vyřazovacích bojích postupně na lopatky položil Martina Kořínka z Kladna a Matěje Nováka z Třince,“ informuje organizační pracovník a trenér oddílu zápasu TJ Sokol Hodonín Jiří Baják.

Úspěšný člen ze Slovácka pak ve finále nastoupil proti aktuálnímu národnímu reprezentantovi Matěji Zvolánkovi z Havlíčkova Brodu.

„O rok starší reprezentant Zvolánek předváděl kvalitní zápasnické umění, avšak na představitele hodonínské zápasnické školy Grochála to nestačilo. Hodonínský borec si připsal vysoké bodové vítězství 15:9 a radoval se ze zisku titulu Mistr ČR,“ hlásí radostně Baják.

Vítězná jízda ve váze do 55 kg skončila pro Filipa Bartošíka až ve finále, ve kterém na body prohrál s kadetským reprezentantem Jakubem Sedlákem z Havlíčkova Broda, což znamenalo zisk stříbrné medaile.

„Bartošík jako člen národní juniorské reprezentace byl z prohry s mladším reprezentačním kolegou velmi smutný. Jeho výkon však byl ovlivněn prodělanou virózou, která si mimo jiné také vynutila redukci hmotnosti až na 52 kg. Uvážíme-li skutečnost, že zápasníci před vrcholnou soutěží běžně záměrně redukují hmotnost o dva a více kilogramů, aby nemuseli startovat ve vyšší váze, tak proti Bartošíkovi nastoupil borec s fyzickou zdatností, jež odpovídá úrovni o pět kilo těžší postavy. Tento hmotnostní nepoměr je v nejnižší váhové kategorii již rozdílový, a nastoupí-li proti vám soupeř Sedlákových kvalit, tak šance na vítězství jsou ještě nižší,“ upozorňuje Baják.

Mistr ČR Lukáš Grochál se svým trenérem Lubomírem Jurmanem.Mistr ČR Lukáš Grochál se svým trenérem Lubomírem Jurmanem.Zdroj: TJ Sokol Hodonín

„Hodonínští trenéři při poturnajovém pohovoru Bartošíka pochválili, rozebrali danou situaci a popřáli mu mnoho sil a pevnou vůli při dohánění tréninkového manka a znovuvybudování alespoň tří kilo kvalitní svalové hmoty. Zda se to Bartošíkovi podaří, uvidíme již na konci října, kdy se představí na těžkém turnaji v srbské Kanjiži,“ pokračuje.

Po vzoru svých starší kolegů se činili i příslušníci žákovské kategorie, kteří vybojovali hned tři bronzové medaile. Ve váze do 38 kg se prosadil Samuel Harca, který nezvládl jen semifinále proti Ondřeji Lipowskému.

„Harca se postupně ujal vedení 4:3. Toto vedení držel až do poslední minuty, kdy si nepohlídal soupeřův nástup na záručák, po kterém skončil na lopatkách. V souboji o bronz pak na lopatky porazil Erika Broža z Plzně,“ říká Baják.

Podobný příběh v semifinále zaznamenal v Chomutově i Roman Žáček, který ještě pětadvacet sekund před koncem utkání vedl 4:0 nad Šimonem Šebečkem z Olympu Praha.

„Šebeček začal riskovat a styl buď anebo mu vyšel na jedničku, když po provedeném záhlaváku položil hodonínského borce na lopatky. Smutný Žáček si potom částečně spravil chuť v boji o třetí místo, ve kterém položil na lopatky Ukrajince hájícího barvy pražského Sokolu Vyšehrad, Alexandra Hunchyka,“ líčí Baják.

Hodonínské házenkářky (tmavé dresy) v derby porazily Zlín 21:16.
Házenkářky Hodonína po skvělém výkonu přehrály Zlín a slaví první výhru

Poslední národní šampionát roku 2023 zaznamenal i další neobvyklý příběh, jehož aktéry byli bratři Tadeáš a Ladislav Letochovi, kteří jsou synové několikanásobného mistra ČR v zápase Ladislava Letochy staršího.

Oba urostlí bratři totiž dokázali vybojovat bronzové medaile v nejtěžší váze v rámci své věkové kategorie. Tadeáš uspěl ve váze do 100 kg v kategorii žáků a Ladislav se prosadil ve váze do 130 kg v kategorii juniorů.

„Představitelé TJ Sokol Hodonín by rádi veřejně poděkovali svým zápasníkům za vzornou reprezentaci a popřáli jim do dalších bojů mnoho štěstí. Současně oznamují všem rodičům a dětem od pěti let, že v rámci probíhající náborové akce si mohou přijít zatrénovat s hodonínskými zápasníky (pondělí, středa, pátek od 15:30 hodin v hodonínské sokolovně-triko, kraťase a čistou sportovní obuv s sebou),“ dodává Baják.