Tato málo očekávaná situace nastala na konci května. Funkcionáři hodonínského oddílu zápasu se s ní však vypořádali skvěle.

Prvním turnajem, kterého se hodonínští zápasníci zúčastnili v srbském městě Zrenjanin, bylo mezinárodní klání O pohár malých šampiónů v zápase řecko-římském.

Druhou akcí pak tradiční turnaj v olympijském zápasení Lidice – Sokolský pohár, jež se každoročně koná na Kladně. „Zajímavostí je, že ač oba turnaje od sebe dělilo téměř tisíc kilometrů a hranice tří států, měly mimo vysoké sportovní úrovně také jistou vnitřní spojitost v podobě vztahu k sokolskému hnutí," říká organizační pracovník a trenér oddílu zápasu TJ Sokol Hodonín Jiří Baják.

„Zatímco vztah kladenského turnaje k sokolské jednotě vyplývá už z jeho názvu, tak vnitřní spojení se sokolem u nejúspěšnějšího srbského zápasnického klubu Proleter Zrenjanin můžeme odvodit od zázemí, které tento klub našel v původní sokolovně na ulici Miroslava Tirše," přidal.

Místy až exoticky působící balkánskou atmosféru zažívali při pobytu v Srbsku hodonínští zápasníci, kteří byli jedinými vyslanci České republiky na mezinárodním turnaji O pohár malých šampionů. „Na tomto populárním klání, ze kterého pořízenou reportáž vysílaly všechny hlavní srbské televizní kanály, se v pouhých šestnácti vybraných věkových a váhových kategoriích představilo celkem 206 závodníků ze Srbska, Chorvatska, Bosny a Hercegoviny, Rumunska, Bulharska, Řecka a České republiky," informoval organizační pracovník a trenér oddílu zápasu TJ Sokol Hodonín Jiří Baják. Součástí turnaje byla také soutěž družstev o zlatý pohár, do které se zapojilo pětadvacet oddílů.

Stříbrný pohár nakonec v této prestižní soutěži vybojoval hodonínský oddíl. Soutěž družstev ovládl pořadatelský oddíl, bronz mezi kolektivy patřil věhlasnému řeckému zápasnickému klubu GAS Kilkas. Těsně pod stupni vítězů skončil silný rumunský celek Heracle Temešvár.

Hodonínští zápasníci dokázali v Srbsku vybojovat sedm medailí, přičemž hned dva sokoli stanuli na stupni nejvyšším. Byli to Filip Bartošík a Alexandr Harca.

Rodák z hodonínského Pánova předvedl parádní výkony a ve váze do čtyřiatřiceti kilo, ve které startovalo třináct závodníků, s přehledem zvítězil.

V semifinále Bartošík narazil na houževnatého Rumuna Trajana Andronačiho, který se hned v polovině první minuty ujal po bleskurychlé točené záruči vedení 4:0.

Chytře zápasící Bartošík se však nenechal tímto dílčím neúspěchem rozhodit a trpělivě pokračoval v boji. „Druhá perioda začala velkým Andronačiho tlakem, který se s přibývajícím časem měnil v riskování. Jeden bezhlavý útok soupeře Bartošík dokonale využil k provedení klekané záruče, kterou zakončil lopatkovým vítězstvím," uvedl hodonínský kouč.

V souboji o zlatou medaili s aktuálním mistrem Chorvatska Mihajlem Lukačem z Liky Záhřeb ukázal svěřenec trenéra Lubomíra Jurmana, že je skvěle připraven i po taktické stránce. „V polovině první periody Bartošík podběhl paži útočícího soupeře, kterého poslal k zemi, za což získal dva body. Toto vedení pak aktivním pasováním udržel až do konce utkání a připsal si cenné turnajové vítězství," pronesl Baják.

Druhé zlato pro Hodonín ve váze do šestadvaceti kilo získal Alexandr Harca, který dokázal obhájit loňské umístění. „A nutno říci, že obhajoba to byla zcela suverénní. Harca porazil všechny své soupeře bez ztráty jediného bodu. Ani Sašův finálový soupeř Luka Jovanovič z Partizanu Bělehrad se nezmohl na větší odpor a po křižním přehozu prohrál na lopatky," řekl trenér Sokola.

Všichni další medailisté z hodonínské výpravy si na turnaji připsali jedinou prohru a podle toho, zda přišla ve vyřazovací části nebo až ve finále, tak brali stříbrnou nebo bronzovou medaili.

Druhý skončil ve váze do čtyřiceti kilo Denis Lišťák, který ve finále těsně podlehl 3:4 na body domácímu borci Uroši Lečičovi. „Lišťák měl jako vůbec jediný Hodoňan tu čest porovnat své síly s řeckým zápasníkem Stilianosem Psomasem. Tento urputný semifinálový boj nakonec Lišťák vyhrál rozdílem dvou bodů," upozornil Baják.

Atraktivní mezinárodní duely absolvoval i další stříbrný medailista Daniel Kouřil. Šikovný mladík ve váze do sedmapadesáti kilo postupně na body vyřadil rumunského borce Adama Miklose a Chorvata Patrika Balita z Ludbregu. Ve finále pak nestačil na Uroše Kristina ze Subotice.

Jako na běžícím pásu od začátku letošního roku sbírá medaile Tomáš Kotzian. Nejinak tomu bylo i v Srbsku, kde mladý hodonínský zápasník svou početnou sbírku rozšířil o cenné stříbro, které získal ve váze do pětašedesáti kilo.

O kvalitě turnaje svědčí i fakt, že na něm našel svého přemožitele také dlouho neporažený Lukáš Grochál, který ve váze do devětadvaceti kilo skončil třetí.

Nad jeho síly byl Konstantin Lungu z rumunského Aradu. Druhou bronzovou medaili vybojoval ve váze do osmačtyřiceti kilo Marek Kotlařík.

Šimčík za provedené techniky nasbíral 41 bodů. Prohrál až ve finále

Hodonín – Pět medailí na Sokolském poháru získali mladí hodonínští zápasníci, kteří na jeden z největších republikových turnajů kvůli účasti v Srbsku přijeli na Kladno oslabení o několik borců.

Tradiční Sokolský pohár vyvrcholil na kladenských žíněnkách finálovými boji. Do nich se bez problémů probojovala hned pětice členů hodonínského Sokola.

Svůj finálový souboj nejlépe zvládl mladší žák Jan Jaroš, který ve váze do osmdesáti kilo zvítězil nad slovenským zápasníkem Vilmosem Vajasem z Gabčíkova. „Jaroš na žíněnce působil velmi jistým dojmem, skvěle se pohyboval a v rozhodujících okamžicích uplatňoval svou výbušnou sílu, tak jako na konci první periody finálového klání, kdy po taktickém vychýlení provedl s Vajasem křižní poraz a zvítězil na lopatky," uvedl organizační pracovník a trenér oddílu zápasu TJ Sokol Hodonín Jiří Baják.

Jen málo v kategorii žáků ve váze do padesáti kilo scházelo ke zlatu nakonec stříbrnému Jakubu Šimčíkovi.

Ten v turnaji nasbíral za provedené techniky obdivuhodných jednačtyřicet bodů, ve finále ale nestačil na úřadujícího mistra republiky, Jakuba Němce z Jihlavy, jemuž po velkém boji podlehl 15:20 na body. „V tomto nejatraktivnějším utkání celého turnaje oba borci provedli celkem sedm chvatů vysoké bodové techniky, přičemž ten sedmý, rozdílový chvat se podařil hodit jihlavskému borci," řekl Baják.