„Stříbrná medaile vybojovaná mezi balkánskými mistry je obrovským úspěchem,“ říká organizační pracovník a trenér oddílu zápasu TJ Sokol Hodonín Jiří Baják.

Kotlařík by rád co nejrychleji zapomněl na čtyřicátou sekundu druhé periody svého finálového souboje proti chorvatskému reprezentantovi Neo Petričimu. Do této doby si zcela suverénní hodonínský zápasník počínal jako zkušený mazák a skvělým taktickým výkonem si vybudovat luxusní šestibodový náskok. „Při kterém mu stačilo jen pasivně odrážet útoky soupeře,“ uvedl kouč Sokola.

Kotlařík ovšem taktiku nedodržel, pokusil se o další chvat v podobě záhlaváku, který mu soupeř zkontroval a položil ho na lopatky. „Za tuto chybičku nemusí Marek smutnit. Vždyť ve svých dvanácti letech je již zápasníkem evropské úrovně, přičemž každá další i negativní zkušenost ho dělá ještě lepším,“ prohlásil Baják.

Bez jediné chyby zvládl mezinárodní turnaj Jakub Šimčík. Ani to mu však nestačilo na zisk zlaté medaile, o kterou hodonínského borce připravilo neobjektivní posouzení poslední akce jeho soupeře ze strany rozhodčích.

Šimčík, který společně s dalšími čtrnácti soupeři startoval ve váze do třiapadesáti kilo, v Rumunsku předváděl špičkové zápasnické umění. „Již v prvním kole proti domácímu borci Marco Molnárovi předvedl ukázkový křižní zvrat, po němž soupeře položil na lopatky,“ hlásí Baják.

Ve druhém kole si Šimčík vyšlápl na srbského reprezentanta Moničila Gajiče, kterého porazil ve strhujícím souboji 8:6 na body. V semifinálovém souboji pak hodonínský sokol bočním přehozem skolil na lopatky Chorvata Andriya Mihailoviče. V nejbouřlivějším finále celého turnaje, které sledovalo tři sta diváků, se Šimčík střetl s členem rumunského reprezentačního výběru, Adrianem Andrém. „Od první sekundy se zápasilo ve vražedném tempu,“ popisuje Baják. „První bodovanou techniku si připsal Šimčík, který po vypasování soupeře provedl křižní poraz. Fyzicky skvěle připravený Rumun však dokázal svého protivníka přetočit a snížit bodový stav na dva čtyři,“ popisuje vypjatou bitvu kouč z jihu Moravy. Zápas pokračoval v postoji, ze kterého rozjetý André provedl rychlý přítrh a srovnal na 4:4. Rumun pokračoval v aktivitě i nadále a dvacet sekund před koncem první periody vybojoval pevný záběr hlavy a ruky, ze kterého se pokusil přehodit soupeře. „Houževnatý Šimčík, jenž tento hod správně předpokládal, šikovně využil výhody své ideální zápasnické postavy a soupeře zaskočil, čímž se dostal opět do vedení o dva body,“ hlásil Baják. 

Stav 6:4 pro Hodoňana trval i na začátku druhé periody. Rumun musel útočit a ze svého tlaku vytěžil dva body za parádní podběh a stržení soupeře. V boji při žíněnce se však již neprosadil. „Bylo sice srovnáno, ale poslední získaný bod hrál ve prospěch Andrého,“ připomíná Baják.

Toho si byl vědom i Šimčík, který zvýšil důraz při pasování a chvílemi doslova nosil svého soupeře v náručí. Touto aktivitou šikovný Jihomoravan přinutil protivníka k vyšlápnutí z pásma aktivity, za což získal padesát sekund před koncem utkání rozdílový bod. „Pro rumunského reprezentanta tak začal boj o všechno. Riskoval, zápasil hlava nehlava. Šimčík útokům soupeře úspěšně odolával a vše nasvědčovalo tomu, že zvítězí,“ uvedl Baják.

Do cesty se mu však postavila překážka, kterou nelze překonat. Dvacet sekund před koncem souboje při dalším bezhlavém útoku Rumun srazil Šimčíka podražením nohy, tedy faulem. Po této akci žíněnkový rozhodčí, kterým byl držitel mezinárodní licence, Djordje Miolski ze Srbska, souboj okamžitě přerušil a Rumuna napomenul za faul. Velkým a nemilým překvapením pak byla konzultace, při které nepochopitelně změnil hlavní rozhodčí z Rumunska a tabulkový rozhodčí z Moldávie verdikt žíněnkového rozhodčího. „Svůj nesouhlasný názor se změnou rozhodnutí ve prospěch rumunského borce dali jasně na vědomí hlasitým a dlouhým pískotem i nezaujatí diváci. Stříbrný Šimčík se tak stal nejen pro členy hodonínské výpravy morálním vítězem turnaje,“ prohlásil Baják.

Ve večerním programu finálových bojů se představil také Martin Hvorecký, který se o třetí místo ve váze do dvaačtyřiceti kilo utkal s Rumunem Denisem Mihušem. V tomto utkání Hvorecký ukázal, že je perfektně připravený i po taktické stránce, když ve vyrovnaném souboji uhájil dvojbodové vedení, které získal v polovině první periody po krásně provedené věrtušce, a zaslouženě vybojoval bronzovou medaili.

Zatímco na mezinárodních akcích v chorvatské nebo srbské části Balkánského poloostrova se zápasníci Sokola Hodonín cítí skvěle, přípravy na účast na mezinárodním turnaji v rumunském městě Temešvár se konaly v mírné nejistotě a napětí. „To bylo nakonec zbytečné, neboť maši zápasníci při své rumunské premiéře zažili jeden z nejkvalitnějších turnajů posledních let,“ prohlásil Baják.

Známý kouč upozornil, že klání v Rumunsku mělo proti doposud absolvovaným zahraničním turnajům dvě zvláštnosti. „První měla organizační charakter, když oficiální registrace závodníků byla ve čtvrtek a samotné zápasnické souboje vypukly již v pátek ráno,“ informuje Baják.

Druhou zajímavostí bylo složení zúčastněných týmů. „Družstvo netvořil zápasnický klub, ale výběr reprezentantů daného státu. Naši borci tak měli možnost změřit své síly s nejlepšími zápasníky z Rumunska, Moldávie, Ukrajiny, Řecka, Srbska, Bosny a Hercegoviny, Chorvatska a Maďarska,“ řekl kouč Sokola.

Hodonínští zápasníci se ovšem dokázali prosadit i v této hvězdné evropské konkurenci a v Temešváru získali celkem tří medaile.

Poslední zahraniční vystoupení hodonínských zápasníků před prázdninovou přestávkou se uskuteční v polovině června na mezinárodním turnaji v srbském městě Zrenjanin a v polském městě Ratiboř.