„Děláme všechno pro to, aby se opět jel," potvrdil Deníku Rovnost bývalý československý reprezentant a nový pořadatel Závodu míru Jozef Regec.

První etapu znovuobnovené Tour de France východního bloku, jak se podniku přezdívalo, naplánoval na 1. května z Českých Budějovic do Jihlavy. „Zatím stále vše připravujeme. Do konce měsíce bude jasno," poznamenal senátor a viceprezident Českého svazu cyklistiky Regec, jehož společnost práva na pořádání závodu odkoupila.

Podnik už má pevné místo v kalendáři mezinárodní unie a organizátoři počítají s účastí až dvaadvaceti týmů, z nichž polovina dorazí ze zahraničí. Druhá etapa zavede závodníky do Kyjova a třetí do Hodonína. „Organizačně nebudeme mít problémy. Podobné akce jsme už pořádali," uvedl šéf cyklistického klubu Sokol Dacom Pharma Kyjov Vladimír Hušek.

Nový Závod míru zasáhne do Rakouska i Slovenska a vyvrcholí 6. května šestou etapou z Jablunkova do polského lázeňského města Sucha Beskidzka poblíž Krakova. „Věřím, že se to podaří. Závod míru nás všechny udělal, jsme mu povinovaní," řekl bývalý cyklista brněnského Favoritu Pavel Doležel, který závod jel šestkrát a v roce 1965 skončil druhý.

Program etap1. května: z Českých Budějovic do Jihlavy
2. května: z Jihlavy do Kyjova
3. května: z Kyjova do Hodonína
4. května: z Kunovic do Jablunkova
5. května: Jablunkovské okruhy
6. května: z Jablunkova do 
Suché Beskidzky

Závod míru se jezdil nepřetržitě od roku 1948 a spojoval Berlín, Prahu a Varšavu. Platil za největší etapový podnik amatérů na světě. V roce 2005 se kvůli nedostatku peněz poprvé neuspořádal a po jednom intermezzu se i kvůli sporům o ochrannou známku od roku 2007 nejezdí vůbec.

O jeho obnovení se zajímal miliardář Zdeněk Bakala, ale uspěl až Regec. „Větší zvuk má venku než u nás, ale pro cyklisty všech generací je Tour východu pořád pojem," sdělil třiasedmdesátiletý Doležel, který Závod míru absolvoval i jako trenér, novinář, funkcionář a od roku 1992 jako ředitel.

Jako technický ředitel se angažuje v květnovém 59. ročníku. „Trochu se v tom pletu, ale jsem v důchodu, záleží na jiných lidech. Věřím, že půjde důstojný podnik, který neudělá ostudu," doufal Doležel.

Nový Závod míru už nemá ve znaku Picassovu holubici míru a pojede se jako podnik nejnižší kategorie 2.2 pro národní a kontinentální týmy.

Plánovaný rozpočet okolo čtyřiceti milionů korun bude o něco nižší. „Máme nějaké zahraniční partnery, se kterými dolaďujeme smlouvy. Řešíme povolení, ale vše snad dobře dopadne," doplnil osmačtyřicetiletý Regec, který v letech 1986 a 1988 strávil dohromady deset etap ve žlutém dresu lídra závodu.

Závod míru je zpět. S etapou Kyjov – Hodonín

Slovácko – Začátkem května se má na Kyjovsko a Hodonínsko po dlouhých letech vrátit slavný Závod míru. Do cíle druhé etapy by měli závodníci spurtovat v Kyjově. Následující den po vyjížďce Dolním Rakouskem mají bojovat o etapové stupně vítězů v Hodoníně.

Jednu z etap zřejmě zpestří svou vyjížďkou i mnohanásobný mistr světa v jízdě na vysokém kole z Veselí nad Moravou Josef Zimovčák. „Už ve čtrnácti letech jsem jel na kole snad sto kilometrů, abych se podíval na dojezd etapy. U nás šlo o ten nejslavnější závod, který měl velkou popularitu. Snad se podaří obnovit jeho věhlas," řekl sedmapadesátiletý Veselan.

Ten si dokonce na vysokém kole vyzkoušel celou trasu cyklistického maratonu. Kromě toho závodníky také doprovázel. „Myslím, že naposledy u nás projel Závod míru v roce 1996," zavzpomínal Zimovčák.

Tehdy hodonínským okresem vedla trasa první etapy z Brna do Zlína. „Na účastníky čekal kopcovitý terén v okolí Strážovic, roviny kolem Bzence a především nepříjemné prudké lijáky," informoval týdeník Slovácko 14. května 1996 s tím, že vítěz jediné prémie na Hodonínsku obdržel jako cenu autorádio.

Návrat středoevropské tour vítá i Jiří Hiršl. „Asi se půjdu podívat a trochu zavzpomínám na mládí, když jsem ve Vítkovicích sledoval dojezdy na stadionu, kde bylo i třicet tisíc lidí," svěřil se Hiršl.

Příjezd cyklistů do Hodonína si podle místostarosty Vojtěcha Salajky místní užijí. „Když vidím významné cyklistické podniky v televizi, tak mají výbornou atmosféru, kterou teď snad zažijeme na vlastní kůži. Určitě bude pro Hodonín ctí a zároveň novinkou, že Závod míru zavítá do našeho města. Budeme mít zajímavý sportovní zážitek," řekl místostarosta.

Do Hodonína mají jezdci dorazit na konci etapy, která povede přes Rakousko a startuje v Kyjově. Právě tam přijedou cyklisté druhý den závodu z Jihlavy. „Velmi mě těší, že cíl jedné z etap je právě v Kyjově. Se senátorem Jozefem Regecem (pořadatel a někdejší československý reprezentant - pozn. red.) jsem v kontaktu a spolu s ministrem zahraničí Janem Kohoutem se snažíme pomoci s organizací a především s finančním krytím," sdělil kyjovský starosta a ministr pro místní rozvoj František Lukl.

Ten zároveň přivítal myšlenku obnovení Závodu míru. „Má mnoho pozitivních efektů. Jde nejen o propagaci cyklistiky, ale také regionů. Kdo sleduje Tour de France, je nadšený nejen sportovními výsledky jezdců, ale okouzlený též krajinou a městy, kterými se projíždí. To je ambice i Závodu míru," uvedl Lukl.

V Kyjově by se měla jet i jízda osobností. „Město je k tomu jako stvořené. Nakonec se u nás každoročně jezdí mistrovství a český pohár. Mnoho cyklistických osobností, které vychoval Vladimír Hušek, pochází právě z Kyjovska – Jan Bárta a Jakub Kratochvíl," dodal starosta.