„Je to nejvyšší vyznamenání, které může od ČSTV dostat. Podobnými medailemi se mohou pyšnit pouze bývalí reprezentanti a olympionici," řekl Běťák.

Na známého rodáka nezapomnělo ani město Kyjov. Starosta František Lukl ocenil jubilanta děkovným listem za celoživotní práci a přínos v oblasti motocyklového sportu. K narozeninám pak Zavrtálkovi dal dárkový koš.

Vkusný pohár zase oslavenci předal předseda I. Motoclubu Kyjov Miroslav Frodl. „S panem Zavrtálkem jsme spolupracovali od mých mladých let. Dovolím si říct, že je mým motocyklovým otcem. Nesmírně si vážím jeho práce technického komisaře. Pamatuji si ho i jako skvělého jezdce, který později k našemu sportu přilákal spoustu skvělých jezdců. Tohoto si u něj cením nejvíce," pronesl Frodl.

Zavrtálek, kterému kamarádi a známí neřeknou jinak než „strýc Jaryn", měl blízko k slzám. „Jsem moc rád, že jsem dostal ocenění v době, kdy jsem ještě mezi živými a nikoliv pod drnem," uvedl osmdesátiletý Zavrtálek.

Jeho život byl těžce poznamenán již v osmnácti letech, když vinou nemoci přišel o pravou nohu. V jednadvaceti letech začal externě pracovat v autoškole a tehdejším Svazarmu v Kyjově.

Tam se začal zajímat o motocyklový sport. I přes svůj handicap se mu dokázal aktivně věnovat, nejdříve motokrosu a účastí v terénních soutěžích, poté přešel na silniční závody motocyklů. „Celý život jsem obětoval motorismu," uvedl Zavrtálek, který je od roku 1947 členem kyjovského motoklubu.

„Ve výkonném výboru jsem byl padesát let. Ve sportovní komisi jsme sedávali ještě s kolegou Vitvarem," vzpomíná Zavrtálek. Ten později působil i jako sportovní komisař mezinárodních závodů. „Nejraději ale vzpomínám na silniční závody, které byly v Kyjově na velmi dobré úrovni. Právě u nás jsem v roce 1948 potkal Antonína Vitvara," říká Zavrtálek.

Povoláním byl mistrem v kyjovských sklárnách, posléze pracoval také v Kyjovanu. I když je již dvacet let v důchodu, stále se aktivně věnuje organizaci motocyklového sportu.

Od roku 2004 je totiž vedoucím formální přejímky Kyjovského okruhu a tím i aktivním členem I. Motoclubu Kyjov.

S organizací závodu v ulicích města Kyjova pomáhá i jeho syn Jaroslav, taktéž bývalý aktivní závodník, a vnuk Lukáš.

Mezi Zavrtálkovy koníčky kromě motocyklového sportu patří také vinařství a zpěv. Je dlouholetým aktivním členem kyjovského Slováckého krúžku a jeho zvonivý hlas je stále ozdobou různých folklorních setkání.

Mezi hosty nechyběl ani Zavrtálkův zeť Pavel Blaha. Předseda Jihomoravského krajského fotbalového svazu a člen výkonného výboru FAČR dorazil na radnici i s manželkou Evou a dcerou Veronikou. „Jsem rád, že jsem se toho mohl zúčastnit. Tchánovi k ocenění gratuluji. Určitě si ho za svoji oddanost k motorismu zaslouží," uvedl ratíškovický funkcionář.