„Chtěl jsem vidět Zimočáka. Naposledy jsem s ním jel letos do Brna, když se vydal ze Bzence do Bruselu,“ svěřil se Plundrák.

Čekal u radnice, protože ještě neslyšel o novém zázemí pro cyklisty, které v informačním centru kousek od radnice zřídilo město. „Zázemí jsme otevřeli v květnu. Není zde jen půjčovna a úschovna kol, chtěli jsme také, aby se tento krásně upravený dvůr využíval pro pořádání různých akcí. Letos tu budou tři. Tour De Kyjov je první z nich,“ vylíčila vedoucí odboru školství a kultury Ilona Pecháčková.

„Zázemí je úžasné. Před pětadvaceti lety jsem v Německu viděl, že mají stezku pro běžce, cyklisty i koně. Byl jsem z toho mimo. Jsem rád, že nyní jdou do cykloturistiky peníze z grantů i u nás,“ chválil iniciativu Kyjovských Zimovčák.

Nové centrum se líbilo i několikanásobné mistryni světa v jízdě na vysokém kole, vicemistryni v dráhové cyklistice i dlouholeté kamarádce Josefa Zimovčáka Ivě Zajíčkové. Pochází sice ze Ždánic, ale žije v Rakousku. Tam prý trochu lépe zvládají propagaci cyklostezek a cykloturistiky než u nás. „Tady by se mělo vylepšit značení stezek,“ upozornila také Zajíčková.

Společně se Zimovčákem pak vyprávěli, jak se dostali k vysokým kolům. Než se vypravili na Tour De Kyjov kolem kyjovského náměstí, poskytli zájemcům instruktáž, jak jezdit na vysokém kole. „Stačí čtyři dny techniky a je to,“ zkoušel Josef Zimovčák zlákat na kolo téměř devadesátiletého muže.

Na Tour De Kyjov pak všechny cyklisty doprovodil v dobových kostýmech Veselský klub nezávislých cyklistů. Ten letos oslavil už deset let existence. „Jsme uzavřený spolek, nikoho nebereme. Tím jsme vyprovokovali další cyklisty, aby vznikly nové spolky, například v Uherském Ostrohu,“ povyprávěl prezident klubu Jaroslav Miklenda.

Ten také prozradil, že v roce 2013 se ve Veselí nad Moravou pojede neoficiální mistrovství světa historických kol. „Rozhodla o tom mezinárodní cyklistická federace. Bude to propagace pro celé Slovácko,“ upozornil Miklenda.