České hráčky proti neoblíbenému soupeři zklamaly. Slušně zaplněná sportovní hala TEZA vytvořila národnímu týmu skvělou atmosféru. Ani hlučná kulisa však domácímu družstvu nepomohla. Sázka na jednoduchost se Ruskám znovu vyplatila. „Věděly jsme, že to bude boj, ale že prohrajeme 0:3, to jsme nečekaly. Zklamání je velké," uvedla krátce po úterním střetnutí Iveta Vacenovská.

Hodonínská odchovankyně vstoupila do důležitého utkání jako první. Nejlepší stolní tenistka Česka to ovšem neměla jednoduché, protože Jelena Trošněvová to na český celek umí, což dokázala i na jižní Moravě.

Úvodní sadu sice zvládla lépe Vacenovská, ale ve zbytku utkání měla navrch ruská hráčka. Trošněvová méně kazila, přesně a razantně vracela údery. Chytrou hrou dokázala duel otočit.

Rodačka z Ratíškovic sice v závěru čtvrtého setu udržela chladnou hlavu a srovnala na 2:2 a v rozhodujícím pátém setu odvrátila i dva mečboly, porážku s třiadvacetiletou hráčkou neodvrátila.

„Bohužel jsem doma zase nevyhrála. Nebudu prohru svádět na domácí prostředí, ale už se mi zdá, že v Hodoníně neporazím nikoho. I když budu dělat všechno možné a stavět se třeba na hlavu, nejde mi to. Má porážka byla bohužel základ porážky celého týmu. Pokud chceme vyhrát, tak přes tu dvojku a trojku musíme bodovat," pronesla Vacenovská.

V dalším duelu uhrála Renata Štrbíková jen set s Annou Tichomirovovou. „Udělala jsem více chyb. Ona má takovou hru, nic nevymýšlí. Nic speciálního neumí, ale nedělá chyby. Pouze vrací. Já jsem hrála příliš na stůl, nemohla jsem moc přitlačit, měla jsem i špatně nalepenou raketu. My máme více možností i technicky umíme zahrát lepší míče," řekla po zápase Renáta Štrbíková.

Bývalá hráčka Břeclavi byla po utkání hodně naštvaná. „Rusky jsou naším osudem. Dokážeme porazit výše nasazené a kvalitnější hráčky, ale ruský styl nám nesedí. Bohužel jsme se s ním opět nesrovnaly," posteskla si Štrbíková.

Stejným poměrem 1:3 prohrála i Dana Čechová s Janou Noskovovou. „Ve výměnách jsem byla lepší, ale moc jsem spěchala," uvedla další hodonínská odchovankyně.

Hráčka německého Bingen/Münster-Sarmsheimu jen s obtížemi skrývala po nepovedeném zápase slzy. „Nevím, co k tomu mám říct," kroutila hlavou. „Ve třetím setu jsem v koncovce strašně spěchala. I druhý set jsem prohrála zbytečně," uvědomovala si.

Čechové se stejně jako Vacenovské před rodinou, známými a kamarády příliš nedaří. „Doma se mi hraje vždycky dobře. Ale přijde mně, že já, ani Iveta nemůžeme v Hodoníně vyhrát. Fakt nevím, jak to zlomit. Proto bychom asi měly hrát na jiné planetě," pronesla Čechová.

České hráčky si přitom atmosféru i přes prohru pochvalovaly. „Publikum je v Hodoníně vždy super, žene nás dopředu," řekla Čechová. „Fanoušci byli zase fantastičtí, ale diváci za nás zápas prostě nevyhrají," přidala Vacenovská.

Češky mají bilanci dvou výher a dvou porážek, ve skupině B jsou třetí za neporaženými Němkami a druhými Ruskami. V posledním utkání potřebují svěřenkyně kouče Miroslava Cecavy porazit Anglii, aby měly šanci na druhé místo. Pokud stolní tenistky obsadí v kvalifikaci třetí až páté místo, budou hrát na ME v základní skupinách a postup do čtvrtfinále si musí vybojovat.

„Skupinu jsme si hodně zkomplikovaly. Každá porážka 0:3 je totiž velký problém," ví Čechová. Iveta Vacenovská to tak černě nevidí. „Skupinu máme dobře rozehranou. Jednu porážku nemůžeme brát jak komplikaci. Musíme doma porazit Anglii a doufat, že se ve skupině umístíme na slušné pozici," uzavřela česká jednička.

Championship divize – skupina B:

Česká republika – Rusko 0:3, hráno v Hodoníně

Zápasy: Vacenovská – Trošněvová 2:3 (10, –6, –9, 10, –9), Štrbíková – Tichomirovová 1:3 (-5, 9, –4, –7), Čechová – Noskovová 1:3 (3, –9, –14, –5).

Rumunsko – Německo 2:3

Tabulka:

1. Německo 4 4 0 12:4 8
2. Rusko 4 3 1 10:3 7
3. ČR 4 2 2 7:8 6
4. Rumunsko 4 2 2 8:8 6
5. Španělsko 3 0 3 3:9 3
6. Anglie 3 0 3 1:9 3

Dosavadní výsledky: Španělsko – Česká republika 2:3, Česká republika – Německo 1:3, Rumunsko – Česká republika 0:3.