Favorizovaný Míč neměl v Bukovanech konkurenci. Rohatecký Luděk Durďák odpočíval, jiní závodníci dali přednost Mezinárodnímu maratonu míru v Košicích. Člen týmu VSK Univerzita Brno skvěle odstartoval, od začátku udával tempo závodu a svůj náskok s přibývajícími stovkami metrů navyšoval. „Po dvou a půl měsíční závodní přestávce jsem se v sobotu vydal na tréninkový závod do Bukovan. Letošní zkrácená trať vedla po silnici z Bukovan dolů do Kyjova a pak zase do kopce zpátky. Závod jsem rozběhl celkem volně, přesto jsem nakonec v pohodě vyhrál s téměř dvouminutovým náskokem," hlásil přátelům a fanouškům na sociální síti Míč.

Podobně si mezi ženami vedla Irena Pospíšilová. Známá běžkyně se rovněž rychle zbavila soupeřek a doběhla si pro další triumf v kariéře. Celkově druhá byla vítězka kategorie nad pětatřicet let, Erika Farkašová, třetí příčku obsadila Maria Truissard.

Mezi veterány se radovali Jiří Brožík, Dušan Brezovský, Pavel Kubíček, Vladimír Varmuža, Karel Karas, zmiňovaná Erika Farkašová a Blažena Kocúriková. Třináctý ročník přinesl zásadní změnu. Poprvé se neběželo od Bukovanského mlýnu, ale start i cíl byl u sokolovny, která se nachází ve středu obce. „Hlavně v dětských závodech to přineslo značné komplikace. Běhalo se totiž na nepříliš kvalitním terénu, kostky byly velmi nevhodné," postěžoval si ředitel společného Moravsko-Slovenského běžeckého poháru 2016 Pavel Bíla.

Všechny mládežnické kategorie se ale nakonec bez problémů uskutečnily. „Závod by neměl mít zásadní vliv na zápolení o poslední body do dětského poháru," ujišťuje Bíla.

Naproti tomu účastníci hlavního závodu si pochvalovali zkrácení trati z deseti na sedm a půl kilometru a vynechání závěrečného stoupání k mlýnu. „V tom vedru toho všichni měli dost, protože většina závodníků měla za sebou již třetí závod za sedm dní," řekl Bíla.

Známý funkcionář připomněl, že moravští a slovenští vytrvalci si v září pořádně mákli. „Poslední měsíc byl pro běžce šíleně nabitý. Během osmadvaceti dní se v poháru běželo sedm závodů," upozornil Bíla.

V říjnu mají milovníci pohybu na programu dva podniky. V sobotu se koná Běh za bořetickým burčákem, o týden později se v Borském Mikuláši uskuteční tradiční Búranský kros. „Pak bude měsíční pauza na obnovení sil," dodal Bíla.

Letošní ročník společného Moravsko-Slovenského běžeckého poháru 2016 má přes sebou pouze šest závodů.