Rekord. To je výsledek letošní plavební sezony na Baťově kanálu. Ve strážnickém přístavišti v neděli oficiálně uzamkl nejúspěšnější rok kanálu za dobu jeho znovuobnovení starosta Risto Ljasovský. Po „Baťáku“ se letos plavilo přes dvaašedesát tisíc návštěvníků.

„Je to velký nárůst. Navíc jsme překonali i dosud nejlepší rok 2004. Sezonu hodnotíme jednoznačně pozitivně,“ rozplýval se ředitel společnosti Baťův kanál Vojtěch Bártek.

Důvodů rekordní návštěvnosti bylo podle něj a rejdařů několik. Turistům na kanálu přálo počasí. „Lidé nemuseli rušit zájezdy a nebyly vysoké stavy vody, které by omezovaly plavbu,“ zhodnotil Bártek.

Na vysokou návštěvnost měl vliv i rozšířený provoz vodní cesty. „Povodí Moravy zajistilo delší provozní dobu plavebních komor. Každý den mohli lidé brázdit Baťák o hodinu déle a v týdnu to bylo o den navíc,“ vysvětlil spokojený rejdař z Vnorov Jan Šulc.

Provozovatelům lodní dopravy se tím zvýšila možnost půjčit více lodí na delší dobu. Oproti minulým letům letos přibylo zájemců o bydlení na hausbótu. „Těchto návštěvníků Baťova kanálu byly stovky, tedy menší procento z celkového počtu. Zato ale přinesli značný ekonomický efekt,“ uvedl Bártek. Hausbóty totiž udrží návštěvníka na Baťově kanálu a v regionu několik dní. Podle Bártka a rejdařů byly tyto „domy na vodě“ plně vytíženy. Lidé si je rezervovali už v průběhu jara.

Zájem byl letos ale o všechny druhy plavby. „Lidé si hodně půjčovali také motorové čluny. V minulosti nebyly tak žádané. Tento rok se čluny staly, stejně jako pravidelné skupinové plavby na větších lodích, více atraktivními,“ informoval Bártek.

Návštěvníky zlákaly nové přístavy a přistávací místa. Lidem se letos otevřela možnost překročit hranici se Slovenskem na palubě lodi. Nově se totiž otevřel přístav ve Skalici.

Problémy jsou však stále s doprovodnou infrastrukturou a službami. „Není to na takové úrovni, jaké by mělo. Na některých místech chybí i dostupnost sociálního zařízení, možnost občerstvení a ubytování,“ přiznal Bártek. Jeho slova potvrdili sami rejdaři. „Je potřeba se na davy lidí lépe připravit,“ řekl vnorovský rejdař Šulc.

Na nedostatečnou infrastrukturu si postěžoval také rejdař z Veselí Lukáš Habarta. „Přibývá lodí a není kde zastavit. Hlavně lidé na hausbótech pociťují rezervy v infrastruktuře vodních cest,“ potvrdil Habarta.

Rostoucí počet návštěvníků Baťova kanálu nutí rozšiřovat jeho nabídku. „Plánujeme postavit nový hausbót až pro 12 lidí,“ dodal Habarta. Letos se také začaly budovat nová přístaviště v Hodoníně, v Rohatci kolonii a v Otrokovicích.