Zajistí to rozšíření provozu zdymadel neboli plavebních komor, které vyrovnávají rozdíl výšek na toku, a umožňují tak lodím a hausbótům cestovat po celé splavné trase. Zdymadla přitom byla dosud v plném provozu jen v červenci a srpnu.

„Na základě úspěšného jednání se správcem vodního toku Povodí Moravy a po získání potřebných finančních prostředků se časy manipulace na plavebních komorách prodlouží. V měsíci červnu tak budou fungovat ve stejném rozsahu jako v měsících červenec a srpen, tedy od úterý do neděle vždy od 10 do 18 hodin,“ uvedl manažer Sdružení obcí pro rozvoj Baťova kanálu a vodní cesty na řece Moravě Jiří Durďák.

Novinka rozšíří možnosti všech druhů rekreačních plaveb na Baťově kanálu, když zejména prodlouží sezonu hausbótů. Jinak než s pomocí zdymadel se totiž nemohou dostat na všechny úseky vodní cesty.

„Právě o hausbóty je mezi lidmi obrovský zájem, nyní tak můžeme uspokojit podstatně víc zájemců,“ doplnil Durďák.

Novinkou jsou také on­line rezervace

V současnosti je podle něj možné si v přístavištích na Baťově kanálu půjčit kolem třiceti obytných lodí různé velikosti a vybavení. Do začátku nové sezony by měl být navíc zaveden systém on-line rezervací hausbótů.

„Umožní zájemcům rychlou orientaci, jestli je v jimi zvoleném termínu hausbót volný, a celkově velmi zjednoduší komunikaci s provozovatelem. Právě půjčování hausbótů se stává na Baťově kanálu hitem a předpokládáme, že se zájem ještě zvýší tím spíš, že letos na březích kanálu bude otevřena páteřní cyklotrasa, která umožní kombinovat plavbu s výlety na kole,“ poznamenala ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy Dana Daňová.

Baťův kanál patří do pětice hlavních turistických cílů na východní Moravě. Vloni se po něm svezlo sedmdesát tisíc turistů a desítky tisíc dalších ho navštívily po cyklostezce.

Nová sezona bude slavnostně zahájena 30. dubna v Uherském Hradišti a 1. května na dalších místech Baťova kanálu.