Pohonné hmoty v Česku prudce zdražují. Jen za uplynulý týden se ceny zvedly v řádu desítek haléřů. Podle expertů za to může zdražující se ropa –– a má být ještě hůře.

Podle společnosti CCS, která sleduje ceny na čerpacích stanicích po celé České republice, nejpoužívanější benzin Natural 95 podražil v průměru o devadesát haléřů, když se litr prodává za bezmála sedmadvacet korun. To je například o dvě koruny více než v březnu a skoro o pět korun více než na začátku roku.

A podobně si stojí i nafta, která v minulém týdnu podražila o padesát haléřů. Její průměrné ceny se po dlouhé době znovu šplhají na šestadvacetikorunovou hranici, když se litr prodával v průměru za pětadvacet korun a osmasedmdesát haléřů.

„V posledních týdnech řada spekulantů na burze věří, že to nejhorší máme za sebou a že vše půjde nahoru,“ říká hlavní ekonom analytické společnosti Next Finance Vladimír Pikora. „Nakupují se akcie a samozřejmě i ropa, která byla nejdražší za posledních šest měsíců,“ uvedl.

Normálně se totiž barel ropy prodával na burze v Rotterdamu, která je pro tvorbu cen v Evropě klíčová, okolo padesáti dolarů. Cena ale v posledních době poskočila na šedesát dolarů, což podle expertů zapříčinilo zdražování i na českých čerpacích stanicích.

„S trochou nadsázky by se dalo říci, že všichni už zapomněli na slovo krize. S tím, jak se očekává oživení průmyslu, očekává se i vyšší spotřeba paliva,“ připojuje se šéf analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka. „Určitě bych ale ze zdražení na českých čerpacích stanicích nevinil blížící se dobu dovolených, ta v Česku ceny ovlivňuje jen minimálně,“ dodává Jan Procházka.

Deníkem oslovení analytici se shodují, že to není poslední zpráva o zvyšování cen pohonných hmot. Motoristé by se měli připravit na další zdražování, byť ne tak strmé. Podle Petra Nováka, experta na petrochemický průmysl ze společnosti Atlantic FT, by ale ceny pohonných hmot letos v létě určitě neměly překročit loňské hodnoty, které se pohybovaly vysoko nad třiceti korunami za litr. Dokonce by ani neměly překročit třicetikorunovou hranici.

„I kdyby se něco v ekonomice utrhlo a cena ropy by vylétla nahoru, posílila by i koruna. To nedovolí cenám u čerpacích stanic růst až tak prudce,“ uklidňuje Jan Procházka.

Ceny se liší region od regionu. Nejdráže se dá natankovat v Praze a ve Zlínském kraji. Nafta se tam běžně prodává za více než šestadvacet korun. Naopak Natural 95 je nejlevnější v Královéhradeckém kraji a na Ústecku.