Letos se akce, jež dává příležitost mládeži od šestnácti do osmnácti let, koná už po třinácté.

„Studenti budou pracovat v desetidenních turnusech. Pět hodin denně za padesát korun na hodinu,“ informuje v tiskové zprávě mluvčí města Hodonína Petra Kotásková. Brigáda, jíž mohou využít pouze studenti, kteří mají trvalé bydliště v Hodoníně, je tak jednou z mála záruk jistého výdělku. Sehnat totiž brigádu na léto není jednoduché.

Studenti musí začít práci shánět poměrně brzy. Potencionální zaměstnavatelé přitom většinou upřednostňují osobní jednání. „Uchazeč o brigádu telefonicky či osobně zkontaktuje příslušnou prodejnu a zde dostane informaci, zda filiálka brigádníky potřebuje a na jaké pozice,“ potvrzuje za tiskovou a reklamní oblast obchodní sítě Kaufland Michael Šperl. Podle něj mají zájemci o práci v síti obchodních řetězců na výběr pouze několik typů pozic. „Zásadně lze konstatovat, že brigádníci v převážném počtu doplňují zboží do regálů, nicméně máme i zkušené brigádníky, kteří jsou po kvalifikovaném zapracování nasazeni i na pokladnách,“ doplnil Šperl.

Samotní studenti většinou sází na brigádu, kterou získají přes soukromé kontakty. „O prázdninách bych měl jít pracovat ke známému. Pak mám domluvenou ještě jednu brigádu. Půjde o různé práce. Co bude potřeba. Což je taky přes známého. Kdybychom se neznali, tahle možnost by mi bohužel unikla,“ říká například student Lukáš Kulla.

Letní výpomoci rodinných příslušníků využívají především zemědělské společnosti. Takovou je například dolnobojanovická Kratina. „Studenty bereme na kastrování kukuřice a sběr broskví. Pokud se přihlásí, tak i do zeleniny, to je ale podle toho, jak máme zajištěny jiné brigádníky. Na zeleninu totiž potřebujeme dlouhodobější pracanty,“ říká ekonom podniku Jaromír Herzán. A právě studenti mohou své práce nabídnout pouze v době letních prázdnin. Studenti, kteří v loni pracovali v Kratině, si ale mohli slušně vydělat. Když si totiž přinesli potvrzení, že chodí do školy, měli úlevu na daních.

Kromě známostí může být výhodou také zručnost mladého pracanta. Zaměstnavatelé se totiž shodují, že pokud se brigádník osvědčí, má většinou o práci na další sezonu postaráno. Navíc je takový student pro podnik lepší, protože se nemusí znovu zaučovat. „Některá děvčata se nám vrací každý ro, jiná jdou třeba na vysokou nebo odcestují,“ potvrzuje majitel strážnického kempu Miroslav Zubalík.

Ten přes sezonu zaměstnává několik desítek brigádníků, a to na různých pozicích. „V kempu je víc druhů práce. Musí tu být plavčík, prodavačky zmrzliny, někdo na točení piva a kluci na údržbu. Celkem je tu asi sedmdesát míst,“ vypočítává Zubalík. Ten začíná první brigádníky zaměstnávat už v květnu, kdy se kemp otvírá. „Co se peněz týká, brigádníci mají zákonem stanovenou minimální výši výdělku,“ uzavírá.