Očesávání ovocných stromů mladým moc nevoní. Sezonní brigády při sběru meruněk a broskví už nejsou u studentů oblíbené.

„Mladých brigádníků máme poměrně málo. Předešlé roky byl o práci při sklizni úrody v sadech větší zájem. Z roku na rok se to snížilo,“ uvedl ředitel Zemědělské Čejkovice Tomáš Martinec. Jeho slova potvrdil také ředitel Zemědělského podniku v Mikulčicích Leoš Balůn. „Na sběr višní jezdívalo kolem sto padesáti lidí.

Letos je to jen pětadvacet brigádníků. Snažíme se je nahradit mechanizací,“ vysvětlil. Značná část studentů, kteří se práce v sadech nebojí, je navíc ze Slovenska.

Slovákům sběr nesmrdí


„Máme sice nějaké brigádníky z okolí, ale většina mladých sem přijela z kraje našich východních sousedů,“ sdělil Martinec. Podle něj čejkovický podnik zaměstnává v současné době kvůli sběru meruněk patnáct Slováků. Malý zájem o tento typ letní brigády plyne z fyzické náročnosti práce na slunci, která je podle studentů i málo placená. „Je pochopitelné, že se počet mladých brigádníků stále snižuje.

Není to tak dobře placená práce, jako dělat někde operátora. Navíc je to manuálně náročná činnost, někdy v náročných podmínkách. Jako například v tomto týdnu, kdy jsou velká vedra,“ řekl Balůn.

V Zemědělském podniku ve Strážnici na studenty moc nespoléhají. „Práce se jim zprvu může zdát atraktivní, ale po osmi hodinách na slunci změní názor. Ale obecně studenti velkou motivaci nemají,“ uvedl vedoucí sadů v zemědělském podniku Žerotín Strážnice Martin Kadubec. Když už jsou v jejich sadech studenti na brigádě, pak jsou to spíše Slováci.

Na višně poprvé a naposled


„Je to obtížné vydržet na tom slunci. Všude jsem se spálila. Jsme tady dva týdny. První propršel, a teď přišla vedra,“ popsala ale těžkosti náročné práce i slovenská studentka Lenka z Povážské Bystrice.

Někteří brigádníci si pak další působení rozmyslí hned po prvním dnu.

„Stává se nám často, že se tu studenti objeví poprvé a naposled. Zvláště při očesávání višní,“ potvrdil Balůn.