Soutěž odstartuje neveřejnou částí ve středu 24. dubna na Střední škole stavebních řemesel v Brně-Bosonohách a vyvrcholí o den později veřejným finále na brněnském Stavebním veletrhu.

Žáci budou plnit odborné plynárenské úkoly od 11 do 17 hodin v pavilonu A2. Finálové klání bude přístupné pro veřejnost. Pedagogové i odborníci z oblasti energetiky budou veřejnosti na místě k dispozici od středy až do pátku.

Mladý zemědělec ve Znojmě
Mladý zemědělec ve Znojmě: Do finále postupují Ondřej Němec a Petr Rebro

O titul budou soutěžit dvoučlenné týmy z osmi škol: ze SŠ stavebních řemesel v Brně-Bosonohách, SOU plynárenského v Pardubicích, SŠ školy řemesel ve Frýdku-Místku, SŠ ESOZ v Chomutově, SŠ polytechnické v Kyjově, SŠ řemesel v Šumperku, SOŠ v pražském Jarově a ze slovenské „střední stavebky“ v Nitře.

Soutěž Plynař roku je součástí multioborové středoškolské soutěže Mistři všedních dnů, kterou organizuje Střední škola stavebních řemesel Brno-Bosonohy. Na Stavebním veletrhu v Brně tak budou soutěžit v odborných dovednostech i žáci dalších oborů, třeba tesaři, čalouníci, zedníci i klempíři.

Řemeslo má zlaté dno

Cílem soutěže je ocenit nejtalentovanější žáky a přispět ke zviditelnění učňovského školství.

„Odborně vyučených řemeslníků je na trhu práce nedostatek, a tak dnes opravdu platí, že řemeslo má zlaté dno. Naši žáci jsou zaměstnavateli velmi žádaní a dobrou práci mají v podstatě jistou. To platí i pro absolventy oboru mechanik plynových zařízení,“ říká Roman Komínek, zástupce ředitele Střední školy stavebních řemesel Brno-Bosonohy.

Protože se plynaři budou na výstavišti prezentovat po boku dalších řemesel, bude akce dobrou příležitostí, jak získat o studiu více informací.

Na rozšíření D1 se stále pracuje, Brno se dočká šesti pruhů
Na rozšíření D1 se stále pracuje, Brno se dočká šesti pruhů

„Vybrat správný studijní obor není snadné zejména v době, kdy mnoha kancelářským profesím hrozí, že je nahradí umělá inteligence (AI). Relativně imunní by proti nástupu AI naopak měla být manuální řemesla. Ta i nadále nabízejí cenné perspektivy pro budoucnost,“ vysvětluje pedagog Roman Komínek.

To potvrzuje i letošní průzkum skupiny GasNet mezi mladými absolventy odborných škol a učilišť realizovaný prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos. Strach z toho, že je v práci nahradí umělá inteligence, má jen 17 % absolventů. Významná část (38 %) si naopak dokáže představit, že jim umělá inteligence v budoucnu usnadní výkon profese. Už dnes ji v práci pravidelně využívá 28 % mladých absolventů učebních oborů.

„Z pohledu jednotlivých oborů se o práci podle absolventů nemusí bát zejména řemeslníci a lidé, kteří pečují o technologická zařízení. Mezi ně patří i plynaři,“ podotýká Petr Zajíček, ředitel speciálních prací největšího českého distributora plynu skupiny GasNet, která je generálním partnerem soutěže.

Očekává se „hlad“ po vyučených profesionálech

Právě plynárenství v příštích letech očekává poptávku po vyučených profesionálech. K tomu podotýká Petr Zajíček: „Plyn nahradí končící uhlí a Česko bude potřebovat více vyučených plynařů. Proto při finále návštěvníkům prakticky představíme plynařinu, možnosti jejího studia i jak připravujeme Česko na obnovitelné plyny: vodík a biometan.“

Podle Zajíčka stojí plynárenství na prahu největší transformace od dob průmyslové revoluce.

Setkání rodinných firem Family Business Week v Brně.
Externí management pomáhá rodinným firmám k úspěchu a stabilitě

„Čeká nás renesance plynu, a nejen toho zemního.“ Poukazuje tak na skutečnost, že se podařilo diverzifikovat dodávky plynu do Evropy, stabilizovat jeho ceny a emisně šetrnější plyn postupně nahradí končící uhlí nejen ve velkých elektrárnách. Evropské plynárenství se zároveň připravuje na postupné nahrazení zemního plynu obnovitelnými plyny – biometanem a vodíkem.

„Nedávno jsme do distribuční sítě připojili šestou výrobnu biometanu a naším dlouhodobým cílem je nahradit zemní plyn čistým vodíkem. Pilotní vodíkové projekty chceme představit už letos. Nové generace plynařů tak budou pro českou energetiku klíčové. Abychom získali nové plynaře, podporujeme středoškolské studenty stipendii, placenými praxemi a zavádíme nástavbové formy studia plynařiny pro technické obory. Více se zájemci dozví na akci Plynař roku,“ podotýká Petr Zajíček.