Ceny nemovitostí na Hodonínsku neustále stoupají. Poptávka po bydlení je stále vyšší než nabídka. Lidé se také častěji zadlužují proto, aby si mohli pořídit vlastní bydlení. Zájem je spíše o menší domy a byty. Vícegenerační stavby už tolik netáhnou. Lidé dávají přednost bydlení s nižšími náklady na provoz.

„Ceny nemovitostí spíše rostou. Jak u bytů, tak u domů. Srovnávají se ceny bytů a domů. Některé byty se pohybují kolem milionu a půl, prodávají se trochu ztuha, ale nakonec se taky prodají,“ řekl realitní makléř Jaroslav Štěpán.

Mezi zákazníky je podle něj větší zájem o menší domy. „Standardní typ zákazníka je rodina s dětmi, která hledá domek tři plus jedna nebo čtyři plus jedna s menší zahrádkou. O vícegenerační obrovské domy není takový zájem, protože jejich cena se pohybuje kolem dvou milionů,“ upozornil Štěpán.
Lidé při výběru nemovitosti také uvažují o nákladech na její provoz. „Byty jsou levnější než domy, co se týče nákladovosti,“ poznamenala realitní makléřka Zdeňka Kudrnová.

Posledním trendem jsou hypotéky. „Hypotéky jsou specifické pro Hodonínsko. V naší centrále na Vsetínsku ještě řada lidí platí hotově,“ uvedla realitní makléřka Renata Darmovzalová.

Výše měsíčních splátek ovlivňuje i výběr bydlení. „Lidé kupují takovou nemovitost, kterou finančně utáhnou. Nejčastěji platí hypotéku s desetitisícovou měsíční splátkou a čtyři tisíce vydají za inkaso,“ řekla Zdeňka Kudrnová.

Realitní makléři očekávají ještě mírný vzestup cen. „Ke konci roku lidé začínají panikařit, protože se bojí zdražování po Novém roce, a prodej trochu stoupá,“ řekla o chování zákazníků Kudrnová.

Makléři se shodují na tom, že vzestup cenové hladiny se musí zastavit. „Ceny nemohou růst donekonečna. Doufám, že se konečně začne stavět. Není možné, aby lidi dávali milion a půl za staré byty. V Praze se dělají byty ze starých fabrik. Tady ale nejsou investoři,“ komentovala nedostatek nemovitostí Renata Darmovzalová. Ceny by mohly klesnout také při prodeji městských bytů.