Poslední zasedání zastupitelstva opět přilákalo obyvatele sídliště Hutník ve Veselí nad Moravou, aby si vyslechli cenu městských bytů, které chtějí koupit.

Dříve navrhovaných padesát procent odhadní ceny vyvolalo ostré diskuze také mezi koalicí a opozicí. Proto vedení města předložilo nový návrh ceny.
„Odhadní cena bytů byla stanovená zhruba před dvěma lety, ještě před vstupem do Evropské Unie. To byly ceny bytů nejvyšší. Dnes jsou zcela vybydlené a cena neodpovídá skutečnosti,“ řekla jedna z nájemnic Hutníku Věra Kristoňová. Podle ní radnice nejedná zcela férově. V době, kdy ostatní lidé z jiných veselských lokalit kupovali městké byty, oni nemohli, protože činžovní dům nebyl splacený bance. „Kdyby šlo o nechuť lidí, že byt nechtěli koupit, tak to pochopím, ale tak to není,“ dodala Kristoňová.

Lidé ze sídliště navíc tvrdí, že jejich byty nenavštívil odhadce. To je podle opozice nezanedbatelný a znepokojující fakt. „Tuto skutečnost považuji stejné jako jiní opoziční zastupitelé za velmi alarmující a svědčí o velmi špatném přístupu vedení města k tomuto prodeji,“ vyjádřil poslanec a opoziční zastupitel Ivan Ohlídal.

Podle něj je odhadní cena neúměrně vysoká vzhledem ke stavu bytů i jejich poloze v rámci města. „Je důležité si uvědomit, že rozumní představitelé města se budou snažit nájemníkům vyjít vstříc a nebudou se snažit na nich vydělat,“ dodal Ohlídal.

Zástupci města přitom navrhli snížení o deset procent z původních padesáti s tím, že pokud o byt projeví zájem tři čtvrtiny nájemců, získají všichni slevu dvacet tisíc korun. Dalších deset tisíc dostanou, pokud projeví zájem o koupi bytu do tří měsíců od odsouhlasení prodejních podmínek veselským zastupitelstvem.

Starosta Veselí nad Moravou Martin Bedrava si myslí, že je jednání lidí ze sídliště je pochopitelné. „Je jasné, že obyvatelé bytových domů na Hutníku se snaží získat byty do osobního vlastnictví za co nejnižší cenu. Z mého pohledu je ale tato nabídka vůči těmto lidem velice korektní,“ sdělil starosta.
Návrh bude nyní opět projednávat rada města. Ta rozhodne, kdy a jaká pravidla určí. „Každý zastupitel má svou zodpovědnost, já osobně nejsem pro další snížení ceny. Poslední tečka ale bude tehdy, až většina zastupitelů podpoří svým hlasem některý z návrhů,“ dodal Bedrava.