Kolem prodeje městských bytů na Národní třídě se strhla bouřlivá diskuze na úterním jednání zastupitelstva. Padala silná slova a dokonce i nadávky.

„Pro veřejný zájem potřebujeme asi osm set bytů, které používáme například pro sociálně slabé občany, kteří na vlastní bydlení nedosáhnou,“ hájila městské byty místostarostka Zuzana Domesová.

Předchozí zastupitelé města schválili dokument, takzvaný Bytový generel, jehož součástí je i soupis bytů, které bude město postupně prodávat. Problém je v tom, že lidé chtějí kupovat i byty, které v seznamu nejsou.

Kamenem úrazu jsou domy na Národní třídě číslo 34, 40 a 46. Jedná se o tři výškové panelové domy, které se rozprostírají od staré polikliniky po Rodinovu ulici. Obyvatelé těchto domů by chtěli dostat byty do soukromého vlastnictví, město nechce jít proti schválenému dokumentu. „Generel podle mě není závazným dokumentem. Má pouze charakter doporučení a nejde o právní normu,“ nesouhlasí se závazností dokumentu jeden z opozičních zastupitelů Vítězslav Krabička.

Byty vyvolaly diskusi už v městské radě. „Kdyby to bylo na nás, byty bychom prodali, ale hlasujeme v souladu s koalicí, která na radnici je,“ řekl starosta Hodonína a občanský demokrat Lubor Šimeček. Zároveň dodává, že není záměrem města zbavit se všech bytů, jako se to děje na jiných radnicích, které ovládla ODS. „Ze šedesáti bytů jenom sedm nájemníků nemá o odkup zájem,“ popsal postoj nájemníků Michal Hlucháň, domovník v čísle 46.

„Vadí nám, že někde to šlo a zrovna nám byty nechtějí prodat,“ postěžovala si další domovnice Věra Humpolíková.

Existuje obava ze spekulací

Tři zmiňované paneláky na Národní třídě vyžadovaly rekonstrukci, a tak už byl jeden opraven. Další na opravu čeká a v posledním se na ní nájemníci nedohodli.

Podle místostarostky Zuzany Domesové město vstupovalo do rekonstrukce s tím, že dům zůstane v jeho majetku. Navíc má obavy ze spekulací. Pokud lidé nevyužijí předkupního práva, může totiž byt koupit třetí osoba. „Zájem o domy projevili i ti, co mají realitky a skupují byty,“ řekla Domesová, která naznačila, že jedním z nich je i člen zastupitelstva.

Nájemníci se bojí, že rekonstrukce zvedne výši nájemného. „Proto s opravou nesouhlasí,“ řekl domovník třetího z paneláků Michal Hlucháň.
„Myslím, že se město nebude chtít domů po rekonstrukci zbavovat,“ soudí Vítězslav Krabička.

Podle Zuzany Domesové i starosty Lubora Šimečka budou zastupitelé hledat kompromis. Pokud by byty prodali, tak jako celek. O osudu tří domů by mělo zastupitelstvo rozhodnout do listopadu.