Oblastní charita a Centrum pro rodinu Hodonín žádaly město o dotaci. Grant nakonec získalo jen Centrum pro rodinu. Důvod? Podle zastupitelů byla žádost charity nedostatečná. Pro organizaci jde ale o důležité peníze na provoz.

„Na posledním zasedání projednávali zastupitelé žádost o dotaci ve výši dvě stě tisíc korun pro hodonínský Domov pro matky s dětmi v tísni. Žádost ale neschválili,“ řekla tisková mluvčí radnice Petra Kotásková. Podle ní charita příspěvek nedostala, protože nedodala finanční rozvahu a neuvedla, k jakému účelu chce peníze použít.

„U ostatních organizací vyžadujeme podrobné informace, jak peníze využijí. Proto je podle nás jedna věta, v níž vedení charity žádá o dvěstětisícový příspěvek, málo,“ vyjádřil se hodonínský zastupitel Jan Navrátil.

Někteří jeho kolegové ale měli zcela opačný názor a chtěli, aby dotace pro domov v hlasování prošla. „Měli bychom být rádi, že jsou v Hodoníně lidé, kteří pomáhají těm, kteří se ocitli v patové životní situaci,“ vyjádřila se zastupitelka Anna Matějková.

Podle ní se každý z nás může ocitnout v nouzi, proto si takové místo opravdu nezaslouží, aby potřebnou finanční částku nedostalo. Místostarostka Hodonína Milana Grauová navíc zdůraznila, že mezi charitou a městem existuje z minulosti dohoda o každoročním poskytování tohoto příspěvku.

Charita o tom nechce mluvit

Podle ředitele Oblastní charity Václava Salajky je dvou set tisícový příspěvek pro Domov důležitý. „O grant města pochopitelně přijít nechceme, proto se připravujeme na další jednání. V této chvíli o tom ale nechci mluvit,“ řekl ředitel charity Václav Salajka.

Přestože příspěvek zastupitelé charitě nepřiklepli, má ještě šanci. Podle Petry Kotáskové budou konkrétní podklady znovu podrobně předloženy k novému projednání, a to v průběhu druhého pololetí letošního roku.

„Vzhledem k tomu, že se v rozpočtu města počítá s peněžní dotací pro Domov matek s dětmi, může jim být vyplacena částka až čtyři sta tisíc korun. Samozřejmě s následující kontrolou využití prostředků,“ dodala Kotásková.