Firma rozjíždí slibný projekt, ale od banky nedostane úvěr. Jiná firma vyváží většinu svých výrobků do zahraničí a rapidně jí klesá odbyt. I to jsou důsledky světové finanční krize, která už se plíživě blíží i na Slovácko. V těžkých časech se regionu vyplácí různorodost průmyslu.

„Naštěstí tady nepůsobí žádný velký podnik, který by byl tahounem, jako je tomu například v případě Škody v Mladé Boleslavi,“ uvádí příklad ředitel Okresní hospodářské komory Hodonín Michal Švagerka. Jakmile by se případný tahoun dostal do problémů, stáhne sebou i další obchodní partnery. Za tahouna, alespoň části regionu, lze považovat Moravské naftové doly. Podle jejich mluvčího Dana Plovajka ale v tomto případě komplikace v žádném případě nehrozí. „Přestože teď je cena ropy nízko, ve střednědobém horizontu je na mimořádně vysokých cenách. Ani se získáváním prostředků u finančních domů problémy nemáme. Spíše naopak,“ uklidnil Plovajko.

Přesto už firmy ze Slovácka začínají pociťovat účinky vývoje, který nastartovala úvěrová krize v USA.

Ohrožené investice

„Banky začínají zpřísňovat svou úvěrovou politiku, což může ohrozit některé slibné investiční projekty. Komora samotná zatím žádný konkrétní případ neřešila, ale velmi intenzívně komunikuje s podnikateli a sbírá informace přímo v terénu, aby je mohla předt přes naši centrálu Vládě ČR,“ doplnil Švagerka.

Podnikatelé si stěžují na státní politiku. Podle ředitele komory už více než rok nefunguje program státních záruk poskytovaných prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky.

Pokles poptávky už začínají pociťovat i výrobní firmy. „Momentálně evidujeme pokles prodeje asi o deset procent. To zatím není tak dramatické, řekl výkonný ředitel Unikovu Bzenec Josef Jančařík. Zaměstnance přesto uklidňuje, propouštět se podnik nechystá. Je ovšem otázkou, jak se bude situace vyvíjet dále. Zasažena mohou být i tradiční vinařství.

„Zatím se nás krize nedotýká, ale čekáme ji po Novém roce. Třetí čtvrtletí je tradičně nejsilnější v odběru vína a lidé ještě peníze mají. Po Novém roce už zájem opadne. V té době také přibude firem, které budou mít problémy, budou omezovat výrobu či propouštět a pak očekáváme problémy,“ uvedl ředitel Templářských sklepů Čejkovice Pavel Pastorek. Pokud skutečně k problémům dojde, budou sklepy podle jejich ředitele intenzívně hledat nové trhy.

Související článek:

hodoninsky.denik.cz/podnikani/krize-na-jihu-moravy-nekde-uz-propousteji20081023.html