Český Dallas. Přezdívka, kterou získaly Uhřice a Dambořice, může už brzy patřit dalším obcím na Hodonínsku. Moravské naftové doly budou v jejich katastru hledat černé zlato.

„Chystáme se odvrtat osm průzkumných vrtů. Na Hodonínsku to bude v Uhřicích, Prušánkách, Starém a Novém Poddvorově,“ upřesnil mluvčí MND Dan Plovajko. Hledat budou také v Lanžhotě a ve Vizovických vrších.

Doly utratí letos za průzkum pět set sedmdesát milionů korun. I přes expanzi do Ruska, Pákistánu a na Ukrajinu nechtějí omezit domácí těžbu. Pro vesnice, které mají naleziště ropy na svém území, je to dobrá zpráva.

„Firma musí podle zákona odevzdat báňskému úřadu částku ve výši pěti procent z ceny vytěžené suroviny. Úřad z ní pak tři čtvrtiny převede na příslušnou obec,“ vysvětlil Plovajko. Jedná se o miliony korun, které pak tvoří významnou část obecního rozpočtu.

„Pomohlo nám to při budování kanalizace, čističky, vodovodu, školy, bytovky,“ vypočítal starosta Dambořic Josef Kratochvíl, který však odmítl prozradit konkrétní částku. Spolupráci s MND si chválí. „Jediným problémem je těžká technika, která přes vesnici jezdí,“ uvedl.

Také starosta Uhřic Zdeněk Knesl je spokojený. „Všechny neshody se podařilo vyřešit už v minulosti. Firma má velmi dobrý přístup,“ řekl Knesl.
Dalšímu průzkumu na území obce se vůbec nebrání, podobně jako starosta Prušánek Jan Nosek. Právě v těchto vesnicích budou MND otevírat další průzkumné vrty.

„Už teď jich tady doly několik provozují, a přinášejí tak významnou částku do naší pokladny. Byli bychom sami proti sobě, kdybychom s tím nesouhlasili,“ míní Nosek.

Pravděpodobnost, že při průzkumných těžbách objeví zajímavé množství nafty, je velmi vysoká. Dlouhodobě se podle mluvčího Plovajka pohybuje nad pětasedmdesáti procenty, čímž MND mnohonásobně převyšují světový průměr, který je jen do dvaceti procent.

„Na úspěšném vrtu zahajujeme těžbu zpravidla za několik měsíců, ale někdy až za několik let,“ upřesnil Plovajko.