Centrum, které v okolí nemá obdoby, chystají v Dambořicích. Vesnice s dvanácti sty obyvately bude mít v místech bývalého vepřína společensko-sportovní areál za dvě stě padesát milionů korun. Chybět v něm nebude hotel, krytý bazén, tenisová hala, bowlingové dráhy, sauny či jízdárna s koňskými stájemi. Investoři už jen čekají na stavební povolení, to by mělo být otázkou několika týdnů. Za projektem však nestojí milionové zisky z těžby nafty, jak by se mohlo v obci předpokládat, ale dvojice soukromých investorů. Ti si za umístěním ambiciózního projektu do malé vesnice stojí. „Kdybych nebyl přesvědčen, že plán může v místních podmínkách uspět, nešel bych do něj. V širokém okolí nic podobného není,“ řekl za dvojici podnikatelů Petr Kramář.

Už nyní se mu prý ozývají zájemci, kteří by služeb nového centra chtěli využívat. Hlavními zákazníky budou větší firmy, které pořádají vzdělávací kurzy, kongresy či různé wokshopy. Hotelová část či sál pojmou až stovku hostů. Podobnou kapacitu a služby mohou nabídnout jen zařízení v krajském městě. Investoři sází na komplexnost. Chtějí nabídnout maximální šíři služeb a komfort. Vše zasadí do přírody a vesnického prostředí. „Když nabídneme srovnatelný luxus, vyberou si zákazníci raději vinařské Slovácko, než velkoměsto. Co si budeme povídat, jižní Morava turisty táhne,“ míní Kramář. Architektonické řešení vychází ze současného vzhledu zachovaných budov statku a počítá i s využitím prostoru bývalého koupaliště. Uplatnění najde současná budova sýpky, stodola a dům s chovem prasat. Z prvního se stane pivnice, z druhého jízdárna, třetí poslouží jako vstupní objekt.

Mnozí místní jsou z rozsahu stavby překvapeni natolik, že realizaci nevěří. „Setkal jsem se s mnoha reakcemi. Lidé se bojí, že se dokončení díla nedočkají. Nevěří tomu,“ řekl starosta Dambořic Josef Kratochvíl. O přínosu stavby ale v nejmenším nepochybuje. „Jednotlivé aktivity budou rozhodně místní využívat,“ dodal. Obec také na soukromý projekt zareagovala změnami v sousedním sportovním areálu. Od místní tělovýchovné jednoty jej převezme a vybuduje nové fotbalové hřiště s umělým povrchem. Stávající hřiště navíc dostane nový trávník. „Až se rozkřikne, že tu máme dvě kvalitní hřiště a v sousedství špičkové centrum, na soustředění sem budou jezdit minimálně sportovci z Brna,“ míní jednatel tělovýchovné jednoty Lubomír Pastyřík.

Na kvalitní ubytování se těší také místní folkloristé, kteří vloni založili tradici pořádání soutěžního folklorního festivalu. Hotel by mohl podle slov hlavního pořadatele Viléma Trumpeše zvednout úroveň akce.