Rozdělování peněz není spravedlivé. Tato kritická slova slýchala už několik let hodonínská radnice při udělování grantů sportovním organizacím. Od příštího roku se systém radikálně změní.

„Kolem rozdělování financí bylo v minulých letech hodně dohadů, proto zvažujeme poukázkový systém. Ten spočívá v tom, že město dá klubu peníze na jeho jednotlivé členy,“ řekla o podstatě úpravy místostarostka Milana Grauová.

Radnice si v praxi systém poukázek představuje tak, že rodiče dětí navštěvujících sportovní kluby si na radnici vyzvednou poukázku se dvěma kupóny, které svěří jedné nebo dvěma sportovním organizacím.

„Klub potom přijde se soupiskou svých členů a s poukázkami na úřad. Pracovníci vše sečtou a podle výsledku město přidělí organizacím částky,“ přiblížila postup Grauová.

Podle vedoucího odboru ekonomiky a financí Mariána Maňáka spočívá zásadní změna v tom, že o výši dotace rozhodnou právě rodiče. „Změny se dotknou dětí ve věku od šesti do osmnácti let. Těch je v Hodoníně asi tři a půl tisíce. Uvidíme, jak aktivně k tomu budou rodiče přistupovat,“ sdělil Maňák.

Jestli se poukázky osvědčí, bude možné hodnotit nejdříve za rok. „Už dnes je kolem toho hodně diskusí. Uvidíme, jestli to přinese klady nebo zápory. Je to ale pokus vyjít z předchozích kritik,“ uvedla místostarostka Grauová.

Posuzovat tuto změnu se zatím neodvažují ani zástupci sportovních klubů. Podle nich by se však ze získávání poukázek mohl stát hon na děti a jejich rodiče.

„Vidím v tom výhody, ale i řadu nevýhod. Hodně bude záležet na tom, jak se k tomu oddíly postaví,“ zamyslel se člen sportovní komise Martin Čechovský. Ten se například obává psychologického nátlaku na členy, jež poukázky neodevzdají. „Možná to bude dobré. Některé děti však chodí do více než dvou kroužků, čímž nastává otázka, komu kupón dát a komu ne,“ míní Antonín Slezák ze sportovního klubu při základní škole U Červených domků.