O deset procent. O tolik podle informací Energetického regulačního úřadu (ERÚ) společnosti ČEZ a Pražská energetika (PRE) zvednou ceny elektřiny v průměru v příštím roce. E.ON, dvojka na tuzemském trhu s elektřinou, zdraží dokonce až o necelých 16,5 procenta. Připlatit by si měly především rodiny na jihu Čech a Moravy. Důvod?

„Hlavními faktory, které ovlivňují růst cen, jsou inflace a pokles spotřeby elektrické energie,“ vysvětluje ve své zprávě úřad.

Připlatí si také firmy

Podle společnosti E.ON je za zvýšením především nárůst cen na energetické burze v Lipsku a Praze.

„Stále se zvyšující poptávka vede k růstu velkoobchodních cen silové elektřiny, ta v Česku vzrostla v některých případech o skoro 30 procent,“ uvádí předseda představenstva společnosti E.ON Michal Šafář.

Jak budou v příštím roce vypadat ceny pro malé firmy? Podle úřad se budou lišit dle dodavatele. Ceny nejméně zvýší ČEZ, zhruba 9,4 procenta. Pražská energetika zdraží o 14,4 a E.ON až o 18 procent.

„Zásadním faktorem nižších cen elektřiny je, že jsme se rozhodli vzdát podstatné části své prodejní marže,“ říká mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

I když ceny ropy na světových trzích prudce padají a dalo by se očekávat, že klesnou i ceny zemního plynu, přesto faktury od plynařů českým domácnostem budou v příštím roce na vyšší částku než byly ty letošní.

I plyn bude dražší

„Plyn od ledna levnější nebude. Cenový pokles však očekáváme v dalších čtvrtletích. Pokud se kurz české měny nebude nijak měnit, plyn by mohl výrazně zlevnit,“ uvedl na nedávném setkání s novináři Martin Herrmann, šéf společnosti RWE Transgas.

Přesné údaje o cenách této suroviny pro příští rok zveřejní firma až koncem tohoto týdne.