Frézaře, soustružníky a montážníky shánějí například ve společnosti Siempelkamp v Blatnici pod Svatým Antonínkem, z níž pocházejí stroje do linek na výrobu dřevotřískových desek. „Plánujeme nábor až patnácti lidí. Máme vysoké obraty, firma se neustále a velice rychle rozvíjí. Chystáme stavbu čtvrté haly na druhou polovinu tohoto nebo nejpozději roku příštího," popsal ředitel české pobočky Michal Pospíšil.

Spoustu zakázek a nedostatek zaměstnanců má třeba společnost Gebauer a Griller Kabeltechnik z Mikulova na Břeclavsku zaměřující se na kabely a vodiče pro automobilový a výtahový průmysl. „Kancelářských pozic máme volných bezmála dvacet. Nabíráme také dělníky do výroby, zhruba deset lidí týdně," popsala personalistka Blanka Hlaváčová.

Do velkého náboru se letos pustil také břeclavský Gumotex, který vyrábí čluny a plastové díly pro autoprůmysl. Do převážně dělnických profesí už od začátku roku přijala firma devětapadesát nových zaměstnanců. „Ještě v prvním čtvrtletí plánujeme přijmout dalších čtyřicet dělníků. Z technických profesí nabízíme pozice obchodníkům a vývojářům," uvedl auditor společnosti Vladimír Chmela.

Kromě dělníků ve výrobě se velmi dobře uplatňují i profese ve strojírenství. „Práci nejsnadněji najdou obráběči kovů, mechanici, obsluha CNC strojů nebo seřizovači," vypočetl ředitel krajské pobočky Úřadu práce Josef Bürger.

Na Hodonínsku dosáhla úroveň nezaměstnanosti v prosinci minulého roku devíti procent. Devět a půl tisíce lidí mezi patnácti a čtyřiašedesáti lety čekalo na svou příležitost. „Firmy na Hodonínsku jsou zakázkově plné a scházejí jim lidé, aby tyto zakázky mohly plnit. Na učilišti v Kyjově jsme teď pro osmáky a deváťáky uspořádali osvětovou akci, aby chodili na technické obory," vypověděl ředitel Okresní hospodářské komory Hodonín Michal Švagerka.

Zaměstnance hledá i Kordárna ve Velké nad Veličkou, která úspěšně zažehnala krizi v roce 2009 a od té doby pokračuje v navyšování pracovních míst. „I přes desítku nově přijatých pracovníků stále potřebujeme dalších pětatřicet lidí, především na pozicích tkaní a seřizování. Loni Kordárna navýšila mzdy, jejich průměr je okolo jednadvaceti a půl tisíce korun," uvedla mluvčí podniku Magdaléna Selingerová.

Rozšiřování výroby Kordárny se například týká divize Karbon. V roce 2015 se podařilo zvýšit objem prodeje o osmdesát procent oproti roku 2014. Kordárna momentálně zpracovává tři druhy uhlíkových vláken, z nichž vyrábí celkem devětadvacet typů tkanin. Zvýšit počet zaměstnanců kvůli velkému počtu zakázek chce i břeclavská společnost Alca plast. Zaměstná je v nové výrobní a skladovací hale. „Vzali jsme v poslední době třicet lidí a nabereme další. Možná i lehce přes celkových sto dvacet. Potřebujeme zaměstnance do administrativy, dělníky i technicky zaměřené odborníky. Na novou halu nyní vytváříme projektovou dokumentaci," sdělila generální ředitelka Alca plastu Radka Prokopová.

Nová hala začne fungovat zřejmě v roce 2017. Podle analytika Jiřího Šimary bude letošní rok pro firmy příznivý, i když rekordní loňský rok nepřekoná. „Odhady počítají s téměř tříprocentním posílením ekonomiky a to by mělo stačit k tomu, aby se nezaměstnanost snižovala. To povede k tlaku na růst mezd," předpověděl Šimara.