Radost z toho má třeba instalatér Jaroslav Bača. „V Gumotexu rostly výplaty každoročně, ale až poslední dva roky je to znatelnější. Jde zhruba o šest, sedm procent. I letos to bude podobné, ale s kolegy jsme vzhledem k rychle rostoucí ekonomice očekávali ještě víc peněz,“ řekl Bača.
Podle tajemníka firmy, která vyrábí třeba nafukovací čluny či součástky pro autoprůmysl, Pavla Kašuby, současné navyšování převyšuje očekávaný nárůst průměrných mezd u nefinančních podniků v republice. Ze zjištění České národní banky vyplývá, že podniky počítají s meziročním průměrným nárůstem 3,26 procenta. „Růst základních mezd činí minimálně dvanáct set korun. To má dopad na růst prémií i takzvané třinácté platy. Zaměstnanci mají navíc nárok i na další benefity,“ sdělil Kašuba. Loni si dělníci polepšili asi o deset procent.
Pro zvětšení klikněteZdroj: Deník/Markéta Evjáková
Ve společnosti Saint-Gobain Adfors se závodem v Hodonicích na Znojemsku začali lidem přidávat loni v říjnu. Pracovníci ve směnném provozu dostali k platu dva tisíce navíc. Na další se mohou těšit od dubna. Celkem jim mzdy vzrostou o třináct a půl procenta.

Od dubna porostou platy o sedm procent také tamním dělníkům a technickohospodářským pracovníkům. Průměrná mzda u dělníků se vyšplhá až na pětatřicet tisíc korun. V benefitech výrobce a zpracovatel sklovláknitých pramenů do každého zaměstnance vloží více než třicet tisíc ročně. „Reagujeme na situaci na trhu práce, která klade na pracovníky nebývalý tlak,“ uvedl ředitel Saint-Gobain Adfors Miloš Pavliš.

Ředitel Okresní hospodářské komory Hodonín Michal Švagerka konstatoval, že platy navyšují skoro v každé firmě. Na Hodonínsku je to kolem pěti až deseti procent a přilepšení se týká všech profesí. „Důvodem je nedostatek lidí na trhu práce, růst minimální mzdy a zvyšování platů u největších hráčů,“ vyjádřil se Švagerka. Některé malé firmy místo hledání nových zaměstnanců raději peníze rozdělily mezi ty stávající.

Jestli a o kolik si letos polepší také zaměstnanci v Kordárně Plus ve Velké nad Veličkou na Hodonínsku, není zatím jasné. Vedení o tom jedná. „Loni průměrná mzda ve firmě vzrostla o 7,26 procenta. Od ledna chceme u vybraných středisek navýšit prémie o pět procent,“ sdělila mluvčí výrobce technických tkanin Adriana Holland.

Firmy chtějí zajímavějším výdělkem motivovat své pracovníky a zároveň i nalákat nové. Třeba Gumotex nyní hledá asi dvacet lidí převážně do výroby. Saint-Gobain Adfors potřebuje nabrat desítku pracovníků na dělnické, technické i administrativní pozice.

Podle ředitele břeclavského pracoviště úřadu práce Lubomíra Marka moc možností, kromě navýšení platů, firmy nemají. „Kvalifikované dělníky musí dobře zaplatit, jinak je přetáhne konkurence,“ reagoval Marko. Jen na Břeclavsku bylo ke včerejšku asi o tisíc lidí bez práce méně než loni ve stejnou dobu.