„Jako město začínáme, věřím, že systematicky, poskytovat podporu naší nemocnici,“ uvedl hodonínský místostarosta Ladislav Ambrozek.

Ten upozornil na to, že pomoc nemocnici měly v programu všechny strany. „V prohlášení rady jsme měli, že budeme z naší strany podporovat nemocnici každým rokem. Částka milion korun je takový start pro letošní rok,“ poznamenal Ambrozek.

Milionovou dotaci schválili zastupitelé na svém posledním zasedání. „Vnímám to velmi pozitivně a jako velký krok ze strany zastupitelstva a vedení města k tomu, že nejenom sport, kultura a infrastruktura, ale zdravotní péče je důležitá pro lidi,“ uvedl ředitel Nemocnice TGM Antonín Tesařík s tím, že ze samotného Hodonína je až osmadvacet tisíc návštěv za rok. Ty se týkají asi osmi a půl tisíce lidí. „Jsem rád, že zájem jak nemocnice, tak vedení města, směřuje k tomu, aby zdravotní péče byla co nejmodernější,“ sdělil Tesařík.

Nemocnice tak po desetimilionové krajské dotaci na modernizaci energetického hospodářství získá i možnost z peněz města lépe vybavit operační sály, a to například anesteziologickým přístrojem. „Kvůli velmi přísným předpisům, jsme museli vyřadit záložní anesteziologický přístroj. Přemýšleli jsme tak o jeho obnově, jinak bychom museli omezit operativu,“ upozornil ředitel s tím, že se ročně provede především na hodonínské chirurgii a gynekologii kolem tří a půl tisíc větších operací.

Díky dotaci si ale nemocnice může dovolit jak záložní anesteziologický přístroj, tak i nový moderní.

Peníze na vrtačku

Druhá část finanční podpory směřuje na zdravotnickou akumulační vrtačku, která se využívá především při fixacích a vrtaní do kostí. „Bohužel máme sice jen jednu a v době, kdy se sterilizuje, tak ji nemůžeme používat a zákrok provést. Nyní budeme moci s komfortem poskytnout všechny zdravotní výkony, kde je této vrtačky zapotřebí,“ dodal Tesařík.

Smlouva o dotaci mimo jiné obsahuje také povinnost nemocnice vypsat na nákup přístrojů výběrové řízení a zakázku zadat uchazeči s nejvýhodnější nabídkou.