Kdo chce dělat dobrý byznys, měl by si vybrat za své působiště Hodonín. Letošní cenu týdeníku Ekonom Město pro byznys získal sice za Jihomoravský kraj Slavkov u Brna. Hodonín byl ale na výborném druhém místě. Kyjov odborníci vyhodnotili jako sedmý v kraji, Veselí nad Moravou pak skončilo jedenácté.

Hodonín si proti loňskému prvnímu ročníku významně polepšil. V roce 2008 byl až sedmý. Naopak Kyjov klesl z loňského skvělého třetího místa až na sedmé a z Hodonínem si tak v podstatě vyměnil místo. Veselí nad Moravou si po osmé příčce roku 2008 letos ještě o tři místa pohoršilo.

„I přes nejvyšší demografický pokles a vysokou nezaměstnanost jsou v Hodoníně jedny z nejlepších podmínek pracovního trhu. Sami místní podnikatelé ohodnotili své město jako nejpřitažlivější v kraji,“ píše se kromě jiného v hodnocení Hodonína odborníky.

Brouka do hlavy nasadila soutěž Kyjovským, i když i sedmá pozice je skvělá.

„Výsledky je potřeba zanalyzovat ve všech hodnocených kritériích. Až si vše projdeme, uvidíme, co z toho vyvodíme. Proč jsme měli špatný výsledek například u výzkumu přímo mezi našimi podnikateli, to je skutečně otázka. Promluvíme si s nimi o tom, abychom zjistili, co jim na spolupráci s městským úřadem vadí,“ zhodnotil výsledky tajemník kyjovské radnice Milan Jagoš. Ten doufá, že příště se Kyjov vrátí opět na stupně vítězů.

Poměrně zásadní přesuny měst proti loňskému roku vysvětlili sami vyhlašovatelé. Jihomoravský kraj má totiž po oba roky jednoznačně nejvyrovnanější výsledky a každá desetina celkového bodování může znamenat změnu pořadí. Přesto si drží okres Hodonín výjimečnou pozici, kdy všichni zástupci jsou stále v první polovině seznamu hodnocených měst. Ani v regionu poslední Veselí nad Moravou na tom tedy není tak zle. Nechalo za sebou Kuřim, Hustopeče či Blansko.

„Výrazně lepší výsledek asi čekat Veselští nemohou. Jsou nejdál od páteřní cesty, kterou je D2. To samo o sobě znamená velké bodové srážky,“ vysvětlil ředitel hodonínské hospodářské komory Michal Švagerka. I pro něj je skvělé hodnocení regionu příjemným překvapením.

Soutěž hodnotí dvě stě pět obcí s rozšířenou působností a dvaadvacet pražských správních obvodů. Města byla hodnocena na základě padesáti kritérií rozdělených do šesti oblastí. Celostátní výsledky budou známé na podzim.

Očima odborníků

Hodonín: V hodnocení kvality lokality příliš nebodoval, ale má nejnižší kriminalitu v kraji. Nejnižší je také cena vodného a stočného. Místní podnikatelé Hodonín hodnotili jako nejpřitažlivější v kraji.

Kyjov: Pomohlo by oživení zahraničními podnikateli. Má nejvyšší konkurenci na pracovním trhu a také nízkou kriminalitu. Mezi místními podnikateli má kyjovská radnice druhou nejnižší reputaci.

Veselí nad Moravou: Počet podnikatelů roste nejpomaleji v kraji. Má nízkou kriminalitu, ale je daleko od dálniční sítě. Radnice má druhý nejvyšší počet úředních hodin v kraji.