Stížnosti občanů na časté obtěžování prodejci s kosmetikou, mobilními telefony či pojištěním v ulicích Hodonína a také rostoucí kriminalita v souvislosti s podomním prodejem přiměly radnici ke schválení nového tržního řádu. Díky němu mohou od 6.dubna neposlušní prodejci dostat ve správním řízení pokutu až třicet tisíc korun. To v případě, že budou své zboží nabízet jinde než na devatenácti k tomuto účelu vymezených místech.

„Toto nařízení vychází nejen ze zákona o obcích, ale zejména také z ustanovení paragrafu osmnáct živnostenského zákona z roku 1991,“ uvedl právník Vítězslav Krabička.

K zákazu pouličního prodeje vedly Město Hodonín nejen stížnosti na obtěžování prodejci zejména na Národní třídě a pěší zóně, ale také nekalé a klamavé praktiky prodejců.

„Ti občany na ulicích obtěžovali často do té míry, že pak ve spěchu, bezmyšlenkovitě či z nedostatečné informovanosti podepsali smlouvy, na které by za normálních okolností nikdy nepřistoupili,“ poukázal vedoucí živnostenského úřadu Marek Šimek.

Prodejci budou napříště na vybraných tržních místech nenásilnou formou své zboží nabízet na základě povolení z odboru investic a údržby. Půjde například o prostor před Hypernovou, Kauflandem, na ulici Legionářů v souvislosti s pořádáním cirkusových představení, v zoo či na Národní třídě a Masarykově náměstí v době konání Svatovavřineckých slavností.

I když by se podle Šimka mohlo někomu zdát, že opatření ze strany města zavání omezením podnikání, není tomu tak.

„Nikomu nic nezakazujeme, pouze vymezujeme prostor, kde může odteď k těmto obchodním aktivitám docházet,“ ujistil. Zákaz se ovšem podle něho nebude týkat třeba prodeje časopisů, kde je výtěžek určen na charitativní účely.

„To ale bude možná problematičtější. Budeme muset zjistit, zda se přece jen nejedná o prodej za účelem podnikání,“ upozornil ještě Šimek.
Živnostenský úřad a strážníci městské policie budou namátkově kontrolovat, zda prodejci nové nařízení radnice dodržují. A budou mít také účinnou zbraň – pokuty.

„Pokud někdo překročí toto nařízení, porušuje přestupkový zákon. Za to může na místě dostat blokovou pokutu do výše jednoho tisíce korun,“ upozornil šéf hodonínských strážníků Jindřich Vašíček. Odmítne – li zaplatit na místě, následuje ve většině případů správní řízení.

„Tam hrozí provinilci až třicet tisíc,“ řekl Vašíček. Ten také naznačil, že strážníci řešili v minulosti řadu případů, kdy se kolem obchodních center v Hodoníně pohybovaly přímo organizované skupinky prodejců.

„Ty neodbytně nabízely holicí strojky, pily i bourací kladiva,“ vyjmenoval to, s čím obtěžovaly zákazníky u některých obchodních domů. Mnohem závažnější je ale podle Vašíčkových zkušeností přesto podomní prodej. „Ten je velmi často spojen se zneužíváním důvěřivosti starších lidí a také s kriminálním jednáním,“ upozornil.

ANKETA: Souhlasíte se zákazem pouličního prodeje? Proč?

Světlana Šachová, 43 let, laborantka, Hodonín
Já myslím, že zákaz pouličního prodeje není dobré řešení. Spoustu lidí to totiž živí. Mě to neobtěžuje. Když něco nechci, tak si to přece nemusím kupovat. Ale je pravda, že spousta důvěřivějších lidí může naletět.

Dominika Ševčíková, 18 let, studentka, Prušánky
Je určitě dobře, že to město zakáže. Obtěžuje mě, když jdu po Národní třídě a někdo mi vnucuje kosmetiku nebo SIM karty. Ztrácím tím jen čas. Nikdy jsem si na ulici nic nekoupila. Nemám k tomu důvěru.

Michal Gruber, 25 let, policista, Hodonín
Určitě je to dobrý krok. Na ulici mi to až tak nevadí. Vadí mí spíš podomní prodejci, ti jsou docela vlezlí. Nejenže něco nabízejí, ale mohou být mezi nimi tipaři, kteří si vyhlížejí byty. Přibouchávám před nimi raději dveře.

Bohuslav Maloušek, 23 let, řidič a skladník, Hodonín
Na ulici jsem nikdy nic nekoupil, nemám rád vlezlé lidi. Zrovna dnes mi na pěší zóně něco nabízeli. Můj otec kdysi koupil od podomního prodejce kosmetiku. Odpověděl dobře na kvízovou otázku, dostal slevu a měl dárek pro mamku.