Zatímco v okrese Hodonín se o osud chátrajícího vojenského areálu v katastru Žarošic na Kyjovsku zajímá snad jen pár jedinců, protože lidé většinou o jeho existenci nemají potuchy, obce sousedního Vyškovska jsou už roky ve střehu.

Kasárna na hranicích regionu jsou pro ně ekologickým postrachem. V posledních dnech se zájem zastupitelstev i tamních nezávislých skupin znovu zvýšil, protože mezi lidi prosákla zpráva, že bývalou protiraketovou základnu koupil nový majitel.

Současný vlastník Jindřich Vašák tuto zprávu nepotvrdil. „Nebudu podávat vůbec žádné informace,“ byla jeho jediná slova. Hodonínskému Deníku se ale podařilo zjistit, že prodej je těsně před podepsáním smlouvy a měl by v budoucnu sloužit k bydlení.

„I takové využití bude zátěží pro přírodu. Objekt tam nepatří a byl tam vybudovaný v padesátých letech jen proto, že tehdy ekologie úřady nezajímala. Je to ekologická bomba. V okolí jsou studny, které napájí vodovody, odpad je řešen jímkami, které jej odvádí ze svahu směrem na Vyškovsko,“ poukázal na některá negativa zástupce skupiny, která se o chátrající kasárny léta zajímá a chce zůstat v utajení.

Spolek nabídl i odkoupení, aby budovy základny nechal postupně rozebrat a vrátil prostor přírodě. Zaplatit chce za něj ale jen osm set padesát tisíc. Nechal si totiž zpracovat odborný posudek, který stanovil tuto částku jako v současné době reálnou pro prodej.

„Cena obvyklá je rovna nejvýše třiatřiceti procentům odhadní ceny, a to z důvodu značné právní nejistoty možnosti užívání, jako jsou negativní stanovisko obce, není příjezd, není pitná voda, není elektřina, nejsou vyřešeny odpady,“ stojí v závěru posudku.

O budoucnost kasáren se navíc zajímá už mnoho subjektů, které kromě demolice podpoří jen takové využití, které nebude ohrožením tamní přírody. Podle názoru ekologů bude proto nový majitel pod bedlivou kontrolou a bude stěží prosazovat nevhodné záměry.

„Měli jsme a máme strach, aby tam nevzniklo například nějaké utajené skladiště, kde se bude vozit odpad ze západu. Je tam jedinečná příroda, která byla po dlouhou dobu díky vojákům nepřístupná, a je proto nedotčená. Za sebe mohu říct, že podpořím jen takové řešení, které nenaruší přírodu,“ řekl starosta Heršpic Jiří Ziegler.