Obrovská černá skládka, která bude ekologickou hrozbou, ale také sanatorium pro děti, či domov důchodců. To viděli ve svých představách lidé namísto bývalé protiraketové základny na hranicích Hodonínska s Vyškovskem. Kasárna desítky let chátrala, ale stát se jí zbavil až před čtyřmi lety a lidé doteď trnuli, co se bude dít. Nyní ji koupila žena, která se se svými plány netají.

„Nákupem řeším svou situaci s bydlením. V budoucnu bych tam chtěla žít. Ještě nás čeká ale hodně práce,“ sdělila novopečená majitelka Jana Doležalová. Proč se ale rozhodla koupit kasárna pouze pro potřebu své rodiny, když se do nich dříve mohla vejít i stovka vojáků s mnoha obrněnými vozidly, odmítla upřesnit. Majitelku ovšem čeká řada komplikací. V místě chybí kanalizace a jímka je v dezolátním stavu, příjezdová cesta je v majetku vojenských lesů. Studna, která dříve areál napájela, má nepoužitelné vedení a málo vody.

„Už jsme spolu mluvili. Její žádosti, aby mohla kasárna napojit na náš vodovod, nevyhovíme. Sami máme vody málo,“ vyjádřil se starosta Heršpic Jiří Ziegler. Obce mají také pochybnosti, zda plán bydlení není jen zástěrkou.

„Setkal jsem se pouze se zástupcem kupce a toho jsem jasně upozornil, že jakoukoliv podnikatelskou činnost v žádném případě nepovolíme. Pokud tam chce skutečně bydlet, což se mi ovšem nezdá, tak s tím ale nic nenadělám,“ řekl starosta Žarošic Rudolf Svoboda.

Ten dodal, že budoucí obyvatelé nemohou počítat s tím, že by tam Žarošice přivedly vodu či plyn nebo se v zimním období staraly o více než kilometrovou příjezdovou cestu. Z využití bývalé vojenské základny mají obavy především obce Vyškovska. Pro ně je tento konec Ždánského lesa prostorem s velkým potenciálem pro rozvoj cykloturistiky.