Některé z nich již kvůli snižování nákladů propouštějí. K výrazné redukci počtu pracovníků už přistoupila třeba kopřivnická Tatra, jež od léta propustila na 500 zaměstnanců a další tři stovky by měly odejít do konce března.

Teď se přidávají další firmy. Ukončení výroby ve své mostecké pobočce oznámila společnost Hartmann – Rico, na Tachovsku zase společnost AFL Stříbro propustí více než šest set lidí, tedy skoro polovinu všech svých pracovníků. Hospodářská komora dokonce odhaduje, že v tuzemsku uvažuje o propouštění každá pátá firma.

Včera odpoledne hromadné propouštění ohlásila i společnost Karlovarský porcelán. Pokud by k němu došlo, ohroženo je 1800 zaměstnanců.

Úřady práce po dlouhých měsících, kdy kartotéky lidí bez práce řidly, budou mít znovu napilno. Řada klíčových firem totiž ohlásila, že začíná rozdávat výpovědi. Dotlačila je k tomu světová finanční krize v kombinaci se silným kurzem koruny. Hospodářská komora dnes odhaduje, že v ČR uvažuje o propouštění každá pátá firma.

Polovina lidí přijde o práci

Třeba jeden z největších výrobců nákladních vozů v Česku, kopřivnická Tatra, už od léta snížil počty svých zaměstnanců o pět set. Další tři stovky lidí by měly odejít do konce března.

Dalším velkým zaměstnavatelem, který se rozhodl snižovat stavy je výrobce kabelů pro vozy Volkswagen a Škoda společnost AFL Stříbro. Podle informací Deníku by výpovědi mělo dostat 662 lidí, což je skoro polovina celkového počtu zaměstnanců.

„Ve středu máme schůzku s vedením firmy, budeme jednat o sociálním plánu a dalších krocích,“ říká odborový předák AFL Dušan Bílek. Podle odborářů bude přímo z výroby propuštěno 550 lidí, další jsou mistři a logističtí pracovníci. Pokud se zaměstnanci rozhodnou odejít sami do 5. prosince, mohou dostat až 6,5násobek průměrné mzdy jako odstupné.

Vlna propouštění by ale měla postihnout také severní Čechy. V Mostě na konci příštího roku skončí výrobce obinadel Hartmann–Rico. Kdo z 249 současných zaměstnanců nevyužije nabídku na práci v jiném závodě firmy, bude muset hledat jinde.

Důsledky krize pocítí během několika týdnů také v Praze, kde je dlouhodobě nejnižší nezaměstnanost. Propouštění se dotkne zejména zaměstnanců v oblasti stavebnictví, průmyslu a služeb. O svá místa se v české metropoli rozhodně bát nemusí početná armáda státních zaměstnanců.

„Ekonomové říkali, že u nás dojde ke zpomalení růstu hospodářství, a to i kdyby nepřišla finanční krize,“ říká ředitelka analytické společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. „V tržní ekonomice je proto zcela běžné, že se propouští. Navíc, když se podíváme na míru nezaměstnanosti, je mnohem nižší než ve vyspělých zemích eurozóny,“ dodává.

Odklad přijetí eura a silná koruna

Podle některých expertů by následky finanční krize a potažmo i propouštění mohlo zmírnit přijetí eura. „Oznámený odklad termínu přijetí eura bude mít i nadále nepříznivý vliv na české firmy, které se orientují zejména na obchod se zeměmi eurozóny. Ty se budou muset i nadále potýkat s kolísajícím kurzem či případným neopodstatněným zpevněním koruny, které jim bude snižovat tržby,“ uvedl například před časem prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Silná koruna jen za pololetí připravila výrobce automobilů údajně o deset miliard.

Zatím největší vlnu propouštění zaznamenal sklářský průmysl. Ukončení výroby ve Světlé a Poděbradech stálo práci na 1500 sklářů. Včera odpoledne hromadné propouštění ohlásila i společnost Karlovarský porcelán. Pokud by k němu došlo, ohroženo je 1800 zaměstnanců. Omezení stavu zaměstnanců ve stejnou chvíli oznámila také společnost Avia.

Očekáváte ve svém zaměstnání propouštění? Diskutujte