Chronický nedostatek bytů je podle kyjovské radnice, ale i realitních makléřů důvodem, proč z města dlouhodobě odcházejí mladí lidé. Kyjov se potýká s úbytkem obyvatel. Stojí za ním migrace. Mladé rodiny nemají kde bydlet, proto se stěhují. „Situace je kritická, pryč odchází celé generace. Ve městě se málo staví už od sedmdesátých let,“ zhodnotil situaci majitel Realit Gaia František Zapletal.

V porovnání s dalšími městy v okrese zůstává Kyjov v bytové otázce pozadu. „Situace v Hodoníně nebo Veselí nad Moravou je mnohem lepší,“ potvrdil Zapletal. Pokusy soukromých investorů o stavbu bytových domů naráží na odpor místních. Například v lokalitě Mezi Mlaty sepsali obyvatelé okolních domů petici, proti výstavbě v prostoru Za stadionem už se místní také ozývají. Záměru investora Mezi Mlaty má ustoupit část mateřské školy, rodiče dětí za ni bojují. „Aby do té školky měl za pár roků kdo chodit,“ vyjádřila se opoziční zastupitelka Danuše Křiváková. Ta doplnila i osobní zkušenost. „Můj syn v Kyjově nebydlí právě proto, že tady nesehnal byt, přitom by se sem rád vrátil,“ řekla.

Na výjezdu z města směrem na Bukovany plánuje město celou novou čtvrť, to by problémy vyřešilo. Záměr ale vyžaduje nemalé finance, chybí také vykoupit některé pozemky. „Zaměříme se nyní na prodej městských bytů. Získané finance bychom chtěli použít na dotažení plánu v lokalitě Bukovanská,“ řekl starosta města František Lukl. Radnice aktuálně získala od Jihomoravského kraje také bývalý domov mládeže u letního kina. Budovu plánuje předělat na byty. „Ve městě jsou i další zařízení vlastněná krajem, která jsou nevytížená,“ nastínil další možnosti starosta. Momentálně v Kyjově bydlí 11970 lidí. V roce 1989 mělo město více než třináct tisíc obyvatel, na přelomu tisíciletí o pět set méně.