Pod střechou už je řepka a ozimý ječmen. Výnosy a kvalita jsou většinou průměrné. Katastrofálně nízké jsou výkupní ceny.

„Počasí nás obrovsky zlobí, zdržuje nám všechny sklizně a i příděly vody už začínají být příliš velké. Dokonce tak, že nám splavují nesklizenou úrodu z polí,“ posteskl si ředitel Zemědělské a.s.Čejkovice Tomáš Martinec. Před čtrnácti dny spadlo při prudkém přívalovém dešti v Čejkovicích a okolí až padesát milimetrů vody. Ani protierozní opatření nedokázala porosty na promáčených a rozbahněných půdách udržet.

„Bojíme se každého následujícího dne. Krup, i bouřek. Venku máme ještě osmdesát procent pšenice. Dlouhodobé deště by z ní mohly vyplavit obsah lepku a tím by se snížila nejen kvalita, ale i její výkupní cena, která je už tak letos katastrofálně nízká,“ konstatoval koncem minulého týdne ředitel jednoho z největších zemědělských podniků na okrese. Na rozbahněném terénu šestisethektarových polností na Čejkovicku nejenže už dvakrát zapadli s technikou. Se sklízením obilovin začali letos kvůli rozmarům počasí o pět dnů později.

„Zatím jsme sklízeli plochy, které hodně trpěly suchem. Výnos se pohybuje kolem pěti tun na hektar, což je zhruba o tunu a půl méně, než obvykle bývá,“ poukázal Tomáš Martinec. Nad výnosy, kvalitou obilovin a především jejich výkupními cenami si posteskl také předseda Okresní agrární komory Petr Chaloupka. Sám se jako soukromý zemědělec považuje dnes už spíše za dobrodruha, kterého jediný hráč na trhu, co se výkupu obilovin týče, dostal letos s výkupními cenami do kouta. Na sedmisethektarové ploše dokončil už sklizeň ozimého ječmene i řepky.

„U pšenice je zhruba polovina v kvalitě potravinářské a polovina v kvalitě krmné. Oproti loňsku, kdy byly výnosy rekordní, budou v tomto roce zhruba o dvanáct procent nižší,“ odhaduje Chaloupka. To představuje podle sedláka, obhospodařujícího polnosti u Dubňan, Svatobořic-Mistřína, Milotic, Archlebova a Karlína přibližně pět tun na jeden hektar.

„Už teď vím, že ztrátová bude řepka a pšenice a jaké budou výkupní ceny u kukuřice a slunečnice, která se bude sklízet za půldruhého měsíce, kdo ví,“ reaguje na nízké výkupní ceny, které spadly během dne o dalších pár stokorun níže, předseda agrární komory Petr Chaloupka. Ty jsou prý oproti roku 2007 na polovině. Cena pečiva podle zemědělců ale neklesne.

„Bohužel obchod se neřídí cenami mouky, ale politikou obchodních řetězců, které si důvod zase najdou,“ poznamenali shodně Chaloupka i Martinec. Velké sucho se projevilo na průměrných výnosech v Mikulčicích. Naproti tomu výnos, kvalita i olejnatost řepky překvapila příjemně agronomku Marii Vetýškovou z Agra Vnorovy. O kompenzaci ztrát ze strany státu zaslechl zatím jen Petr Chaloupka z Okresní agrární komory.

„Dopadne to tak, že si všichni zemědělci budou muset vzít půjčky u bank. Stát do nich naleje peníze, aby prý banky mohly sedlákům alespoň dotovat úrokové míry,“ pousmál se nad tím, jak úředníci situaci opět šalamounsky vyřešili, Chaloupka.