Dvaaosmdesátiletý Milan Orel žije s manželkou v bytě v břeclavské Bratislavské ulici. S třemi sousedy se loni na podzim rozhodli vyměnit stará okna za plastová. Vybrali si firmu OKR okna z Veselí nad Moravou, která má pobočky také v Břeclavi, Hodoníně, Kyjově, Znojmě či Uherském Brodu. Firma požadovala nemalou zálohu. Okna měli mít podle smlouvy už loni v listopadu. Nemají. Nespokojení zákazníci se začínají ozývat i z Hodonínska a Uherskohradišťska. Pobočky jsou ale zavřené.

„Po jednom hovoru jsem poznal, že jsme šlápli vedle. Chtěl jsem pana Kučeru. Bylo mi řečeno, že ho neznají. Jeho jméno přitom figuruje ve smlouvě, kterou jsme podepsali. Následovaly další telefonáty a nějaká ženská vždycky přišla s výmluvami. Poslal jsem jim proto dopisy, nakonec i s výhrůžkami, že to dáme k soudu. Přesto se stále nic neděje,“ povzdechl si Milan Orel. Jaroslav Kučera je přitom podle obchodního rejstříku jednatelem dotyčné firmy.

Zákazníkům nepomohly telefonáty ani jiné urgence. Pobočky firmy v Břeclavi, Hodoníně i v Kyjově zejí prázdnotou už několik měsíců. V Hodoníně je na dveřích pouze cedule, že je z provozních důvodů zavřeno. Na uvedená telefonní čísla se ale nedá dovolat. Minimálně od ledna je zavřeno i v kyjovské pobočce, kde nevisí vůbec žádná informace. „Chytá tam za dveře denně hodně lidí,“ zhodnotila žena, která má dobrý výhled z protější firmy, jež ale nechtěla být jmenována. „Nejdříve tam viselo, že mají zavřeno z provozních důvodů, potom kvůli nemoci. Teď už tam žádná cedule není,“ dodala ještě.

Na prošetření postupu firmy sídlící ve Veselí nad Moravou už putoval podnět na adresu České obchodní inspekce. Za pomoci advokátky ho podal důchodce Milan Orel. Kromě obyvatel domácností v Bratislavské ulici se ozvali i další zklamaní zákazníci. Lukáš Musil z břeclavského sídliště Na Valtické dal na dveře břeclavské pobočky výzvu dalším nespokojeným zákazníkům ke společnému postupu.

„Mám informace, že jsou krátce před krachem. Chci na ně podat trestní oznámení a sloučit více poškozených lidí, protože jinak už s nimi nelze jednat. Dám asi i plakátek do Hodonína, protože vím, že tam taky lidé mají problémy,“ poznamenal Musil.

Potíže měli i manželé Samkovi z Uherského Brodu. Jednatel společnosti OKR okna Jaroslav Kučera se letos v lednu jejich nařčení bránil se slovy, že dodavatel na konci roku neposlal reklamované profily. Postiženým zákazníkům slíbil montáž všech oken v následujících týdnech s poskytnutím dodatečné slevy.

„Vím, že u nás taková firma operuje, ale nikdy jsme s nimi neměli nic do činění. Ani nikoho od nich neznám, na rozdíl od jiných okenářských firem ve Veselí,“ vyjádřil se na adresu firmy veselský místostarosta Vilém Reichsfeld. Že se hlásí zákazníci, kteří mají s firmou problém, mu přijde zvláštní, ale na radnici zatím žádná stížnost nedoputovala. „I kdyby ano, nemáme žádné páky, jak bychom mohli pomoct. Nepřísluší nám zasahovat do obchodních vztahů,“ doplnil.

Podle Marcely Reichelové ze Sdružení obrany spotřebitelů lze v popisovaných případech od smlouvy odstoupit. Zákazníci tak mohou učinit, když je zřejmé pozdní zhotovení díla či jeho špatné vyrobení a neučinění nápravy v poskytnuté přiměřené lhůtě.

Na žádná z telefonních čísel získaných na OKR okna (nejen z webových stránek) se redaktoři Deníku nedovolali.

Autoři: Jiří Ševčík a Jana Rybová

Z REDAKČNÍ POŠTY

Chci se připojit k vašemu článku o firmě OKR okna ve Veselí nad Moravou.Také jsem podepsal s firmou smlouvu o dodávce plastových oken, dne 3. 9. 2008 s tím, že mi budou dodána ve 45.- 46. týdnu. Dodnes toto nebylo provedeno. Na osobní i telefonické urgence mi bylo zděleno, že musím počkat. Když jsem se po Novém roce náhodou dozvěděl, že údajně krachují, začal jsem častěji volat. Tam mi nejprve řekli zase, že musí čekat a při posledním telefonu mi osobně pan Kučera řekl, že tento týden bude montáž provedena. Dodnes se neozval. Mezi telefonáty jsem mu poslal několikrát email, na který mi vždy odpověděl. Ale zase jen sliby. Plně souhlasím s článkem, který jste otiskli. Byl bych moc rád, kdybych mohl navázat nějaký kontakt na tyto podvedené občany. Prokeš Antonín, Dambořice. DĚKUJI