Sklizeň meruněk se rozjíždí na plné obrátky, dozrávají i broskve. S tím ale přicházejí nářky zemědělců.

Většina ovocnářů sice posbírá více meruněk než loni, ale ty letošní jsou menší. Prodejci to na trhu letos údajně nemají lehké. Někteří to proto rovnou vzdali.

„Letošní úroda je u nás spíše střední a nižší. Meruňky prakticky vůbec nebudeme sbírat,“ řekl vedoucí sadů v zemědělském podniku Žerotín Strážnice Martin Kadubec.

Kdo však letos úrodu ze stromů očeše, musí ještě čelit zahraniční konkurenci, která tradičně dováží ovoce do supermarketů. Podle ředitele Zemědělské společnosti Čejkovice Tomáše Martince lidé o jejich ovoce ke konzumaci nestojí. Podnik se proto chystá prodávat meruňky pouze k zavařování a ke zpracování na dřeň.

„Se sběrem jsme začali včera. Nemáme rané odrůdy, takže se nám vyhnulo vymrznutí, a sklizeň očekáváme o něco vyšší než loni. Suché počasí se ale podepsalo na velikosti plodů,“ dodal Martinec. Sklizeň broskví podle něj zahájí za deset dnů. U této peckoviny je podobná situace, lehce nadprůměrná úroda, ale menší velikost plodů.

Kromě nepřízně počasí jsou dalším strašákem ovocnářů zahraniční dovozy do velkoobchodů zastiňující domácí prodejce. Těm někdy nezbývá, než se vydat prodávat co nejblíže k zákazníkům, často třeba na silnici. I tam ale není poptávka taková, jakou si představovali.

„Letos je to rozhodně daleko horší než minulý rok. Hodně broskví a meruněk pomrzlo a některé nám pobily kroupy. To se negativně projevilo na úrodě a kvalitě. Meruňky jsou poloviční než bývají, a proto se také špatně prodávají,“ uvedla žena prodávající ovoce na krajnici silnice mezi Lužicemi a Moravskou Novou Vsí.

Rané odrůdy broskvoní přemrzly také ve Strážnici. „Očekáváme podprůměrnou úrodu. Je to anomálie, v jiných sadařských oblastech mají úrodu solidní,“ sdělil vedoucí sadů v zemědělském podniku Žerotín Strážnice Martin Kadubec.

Díky menšímu počtu plodů na broskvoních však podle Kadubce bude vyšší kvalita ovoce. Alespoň tak možná neskončí v bečce čekající na přepálení do podoby alkoholu.

Soukromý pěstitel meruněk Cyril Martinek z Josefinského Dvora u Vřesovic vidí konečné řešení vysoké nabídky a nízké poptávky u meruněk v pěstitelských pálenicích. Tam už za několik dní čekají na první zakázky.