Hodonínské zastupitelstvo rozhodlo. Po řadě let došla městu trpělivost a bude měnit územní plán. Pozemek za nemocnicí, který kdysi levně prodalo německé firmě Gros–Beckert, nebude sloužit výrobním účelům. Firma svůj záměr, postavit továrnu na výrobu jehel a zaměstnat stovky lidí, řadu let slibovala, dodnes ale nesplnila. Město ovšem vložilo do zasíťování pozemků devět milionů korun. Ty už zřejmě nikdy neuvidí. Díky zhodnocení teď firma může v případě, že se rozhodne pozemky prodat například developerské firmě, vydělat nemalé peníze. Nyní je ale už jisté, že místo továrny vyrostou rodinné domky.

„Firma Gros–Beckert od stavby výrobních prostor upustila. Zastupitelé tedy rozhodli o změně územního plánu ze zóny výrobní na bytovou,“ konstatoval starosta Hodonína Lubor Šimeček. Podle něho si firma chtěla parcelu ponechat jako případnou rezervu. Pozemky zasíťované na náklady města proto ležely a leží ladem dál.

„Cena, za jakou nyní firma Gros–Beckert pozemky prodá, je pouze její věc, je to její majetek. Město tady má ale obrovskou ztrátu a budeme tedy při následných jednáních se zástupci společnosti požadovat alespoň částečnou kompenzaci nákladů do inženýrských sítí,“ uvedl starosta Hodonína.

Někteří hodonínští zastupitelé mají ale na věc zcela jasný názor. Město, které na zasíťování využilo dotaci a muselo ji poté vrátit, by například podle Milana Třeštíka mělo firmě vrátit peníze a ta by měla na oplátku vrátit pozemek.

„Celé je to špatně už z principu. Firma slibovala postavení továrny, a to v době, kdy byla v Hodoníně nezaměstnanost asi osmnáct procent. Na to radnice přistoupila, i když šlo o jedinou lokalitu, kam by se Hodonín mohl ještě rozšiřovat,“ tvrdí Milan Třeštík. Firma tak podle něho město obelhala a nechala si za levný peníz poměrně lukrativní parcelu, která má nyní možná dvojnásobnou hodnotu.

„Gros–Beckert sliboval něco, co nesplnil a teď na prodeji může vydělat i třicet milionů,“ uvažuje dál Milan Třeštík. Ten dodává, že radnice, která musela vrátit dotaci, je teď bez pozemku a navíc bez jakéhokoli vlivu na jednání s firmou. Nešťastné bylo podle právníka a zastupitele Vítězslava Krabičky už samotné sepsání smlouvy.

„Tvrdím, že je pro město velmi nevýhodná. Chybí jakákoliv sankce pro případ, že firma fabriku nepostaví a lidi nezaměstná,“ upozornil Krabička.

Domnívat se, že firma by snad prodala pozemek někomu, kdo tady postaví továrnu a zaměstná lidi, je podle Třeštíka více než iluzorní.

Jednatel firmy Groz–Beckert Czech Miroslav Švejda připustil, že rozhodnutí zastupitelů o změně územního plánu společnost sice netěší, nicméně jej respektuje.

„Na Hodonínsku chceme i nadále působit. Letos proto rozšíříme výrobní prostory našeho závodu v Lužicích,“ ujistil jednatel společnosti.