Historický kuželovský mlýn holandského typu by se měl ještě letos dočkat nového moderního kamaráda. Veselská firma Ecopower chce opět roztočit lopaty jedné z prvních jihomoravských větrných elektráren. Oprava by měla spočívat v přebudování na vyšší výkon. Zatímco se obcím na Hodonínsku postavení větrných mlýnů nedaří, v Kuželově by plán mohl vyjít právě proto, že elektrárna už tam stojí. Rozhodnutí ale zatím nepadlo.

„V současné době je zpracována dokumentace hodnocení vlivu stavby na životní prostředí a Krajský úřad Jihomoravského kraje vede řízení o tom, jak bude celá věc postupovat dál,“ sdělil krajinář Správy Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty Vojtěch Bílek.

Podle něj výstavba větrné elektrárny leží přímo v chráněné oblasti a svou velikostí naruší vzhled a přirozený vývoj druhů zvířat, která zde volně žijí. „Může výrazně negativním způsobem ovlivnit krajinný ráz a přirozené území ptactva. V současné době ale správa neprovádí žádná měření přímo související s touto stavbou,“ vyjádřil Bílek.

Před sedmnácti lety tehdejší zemědělské družstvo v Hrubé Vrbce využilo dotaci ministerstva zemědělství a stalo se investorem, vlastníkem a provozovatelem větrné elektrárny dánského výrobce. Když se ale dostalo do konkurzu, byly lopaty pro poruchu otoče odstaveny a částečně demontovány. Z dokumentace ke stavbě vyplývá, že z původních třiceti metrů by měl stožár po změnách dosáhnout osmdesátimetrové výšky a průměr rotoru by se z dosavadních dvaceti metrů zdvojnásobil. Výkon dva megawatty by zásoboval několik stovek domácností.

Krajský úřad připomíná, že na většině území kraje nejsou dobré povětrnostní podmínky. Podle společnosti Ecopower jim kopec v nadmořské výšce 435 metrů stačí. Jestli se jí podaří tubus přestavět a zapojit do sítě, rozhodne až stanovisko krajského úřadu, na které navazuje rozhodnutí příslušného stavebního úřadu, které se ve většině případech shodují.

„Zatím jsme obdrželi pouze oznámení záměru na obnovu větrné elektrárny v Kuželově, stanoviska proto zatím nejsou žádná,“ uvedl mluvčí Jihomoravského kraje Petr Holeček.

Stejně jako v Kuželově se nedávno rozhodovalo ve Veselí nad Moravou. Zastupitelé návrh neschválili. „Nedokážu si představit, jak by sem takový kolos zapadl. Proto jsem jednoznačně proti, aby na Veselsku stál stožár na výrobu elektřiny,“ podotkl starosta Martin Bedrava.