MND zatím získává plyn z hloubek okolo dvou kilometrů. Nyní chce jít až do pěti kilometrů. Podle odborníků ale těžba v tak velké hloubce může skončit zklamáním.

„Geologické studie odhadují, kde mohou být struktury obsahující ložiska zemního plynu. Jediným způsobem, jak tyto odhady ověřit, je provedení průzkumných vrtů. Jeden vrt do těchto hloubek si ale vyžádá investici v řádu stovek milionů korun,“ vysvětlil mluvčí MND Dan Plovajko.

Společnost MND, která patří Karlu Komárkovi, plánuje s těžbou začít v roce 2014. V uvedené hloubce očekává nález až třinácti miliard metrů krychlových plynu. To je mnohem více, než nabízí už známá ložiska na Hodonínsku.

Geologické odhady doporučují na jižní Moravě vrtat do uvedených hloubek na celkem pěti místech. Na Hodonínsku jsou dvě: Násedlovice a Karlín. Obě vesnice tak mohou v případě úspěchu projektu získat významné injekce do svého rozpočtu. Obě to potřebují a obě leží v těsné blízkosti Uhřic, Dambořic a Žarošic, které z přítomnosti vrtů MND už roky profitují.

„Bylo by to opravdu skvělé, kdyby se podobná věc podařila,“ shodují starostky obou zmíněných obcí.

V případě Karlína by to nebylo poprvé, co by se na jeho katastru těžilo. „Jeden vrt tady byl. Přibližně před dvaceti lety musel kvůli technickým problémům zavřít,“ připomněla tamní starostka Darja Krpalová. „Ted bychom příspěvky z těžby moc potřebovali. Plánovaný je nový průtah obcí. S tím bude ale spojena oprava chodníků a kanalizace, která už dávno neodpovídá současným požadavkům. To je na rozpočet obce s dvěma sty obyvateli příliš,“ připomněla Krpalová.

Násedlovice zase potřebují novou čistírnu odpadních vod. „Myslím, že i kdyby byla s vrtem spojena například potřeba změny územního plánu, určitě by naše zastupitelstvo vyšlo vstříc. Peníze v obci jsou opravdu potřebné,“ uvedla starostka Násedlovic Vlasta Mokrá.

Plán MND je ale zatím pořád v začátcích. Vyžaduje miliardové investice. Proto společnost hledá spoluinvestory. Chce k projektu přizvat další silné partnery z oboru, s nimiž bude sdílet náklady, rizika i předpokládané zisky z budoucí těžby.

Skupina MND je českou společností zaměřující se na aktivity spojené s průzkumem a těžbou ropy a zemního plynu, vrtnou a servisní činností a také na skladování a obchodování se zemním plynem. Jejím jediným akcionářem je KKCG Oil & Gas B. V., kterou vlastní Komárkova finanční skupina KKCG.