Dosud nejvyšší pokutu za veřejnou zakázku ve své historii udělil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Pětimilionovou sankci dostal státní podnik Moravské naftové doly, který je v likvidaci. Důvodem je zadání veřejné zakázky bez otevřené soutěže. Pochybení se dopustila bývalá likvidátorka státního podniku Anna Sedláčková.

„Postupovala jsem v souladu se zákonem a nařízením báňského úřadu,“ uvedla na svou obranu Sedláčková. Ta už v podniku nepracuje, protože ji v červenci odvolalo z funkce ministerstvo průmyslu a obchodu, pod nějž firma spadá.

„Je to příklad skutečně křiklavý, proto jsme se rozhodli udělit pokutu, která je skutečně vysoká. Zakázka byla udělena údajně na základě rozhodnutí Českého báňského úřadu, který podniku uložil, aby zahájil kontrolu ropoplynových vrtů. Likvidátorka uzavřela zakázku na likvidaci těchto vrtů. V tom okamžiku ale ani ona nemohla tušit, kolik vrtů bude likvidovat,“ vysvětlil předseda Úřadu pro hospodářskou soutěž Martin Pecina.

Podle něj navíc nebyla zakázka uložená v klasickém výběrovém řízení, ale v takzvaném řízení bez uveřejnění. K tomu ale podle slov Peciny nebyl důvod. „Kdyby zakázku za 4,3 miliardy korun zadala podle zákona, mohla dostat i výhodnější nabídku,“ doplnil Pecina. Proti rozhodnutí se firma může odvolat.

Na případ upozornilo samo ministerstvo, které likvidátorku odvolalo a obrátilo se na policii. „Rozhodnutí úřadu bereme nyní jako potvrzení správnosti našeho postupu,“ uvedl mluvčí ministerstva Tomáš Bartovský.

Pochybení předchůdkyně připouští údajně také nový likvidátor firmy Pavel Pražák. Pokusí se ale dopad pokuty zmírnit. „Pokud zjistíme, že státu nevznikla škoda, budeme po úřadu žádat snižení nebo zrušení pokuty,“ uvedl.

Je pravděpodobné, že ministerstvo bude případnou škodu požadovat po viníkovi. Ten bude možná hnán i k trestní odpovědnosti.

„Společnost má hotový majetek možná v řádu statisíců, ale hodnotu má milionovou. Pokutu bez problémů vybereme,“ zhodnotil Pecina šance úřadu.
Pouze dvakrát v historii udělil za podobný přečin Úřad pro ochranu hospodářské soutěže pokutu vyšší než milion korun. Tři miliony letos vyměřil městu Zlín.

Státní podnik Moravské naftové doly vznikl v roce 1990, v roce 2002 se dostal do likvidace. Privatizací ropného a plynárenského průmyslu v 90. letech vznikla akciová společnost Moravské naftové doly, která dnes se zmíněným státním podnikem nemá nic společného.

Do dnešních Moravských naftových dolů vstoupil v 90. letech přes SSP Bohemia podnikatel Karel Komárek, který nyní ve firmě vlastní hlavní podíl. Jeho podnik je největší těžařskou společností ropy a zemního plynu v ČR.