Od ledna je totiž čeká zavedení mýtného systému na slovenských dálnicích a rychlostních silnicích. „Mýtné brány začneme stavět příští týden,“ uvedl podle serveru iHned.cz Matěj Okáli, generální ředitel firmy SkyToll, která systém vybuduje.

Výběr mýtného přitom bude řízen za pomoci satelitní technologie. Doplněn bude šesti mýtnými branami a několika desítkami dalších kontrolních zařízení. Dohlížet na něj bude speciální mýtná policie.

Kilometr jízdy dopravce vyjde po přepočtu podle typu vozidla a silnice na 1,64 až 5,42 koruny bez daně z přidané hodnoty. Registrovat do systému se budou moci od října. V té době by měly na hraničních přechodech a některých benzinových stanicích k dispozici i palubní jednotky, za jejichž přispění se do systému přihlásí.

Mýto by se mohlo dotknout i pasažérů, kteří jedou na Slovensko autobusem. Nakolik se však nedá odhadnout. „Zatím zdražení kvůli mýtnému neplánujeme,“ říká Lea Špačková, marketingová ředitelka společnosti Student Agency, která patří k největším dopravcům. Rozhodnou se až na základě podrobných propočtů po zavedení mýtného.