Lidé bydlící v třípodlažních domech nedaleko hodonínských kasáren se opět obávají ztráty soukromí a kultury bydlení. Firma Asset Invest Consulting tu chce postavit sedmipodlažní dům.

A to i přesto, že již dříve jim plánovaná výstavba dvou bytových domů na nároží ulic Březinova a Bezručova nebyla povolena. „Dvacetimetrová budova zcela zahltí naše nízkopodlažní domy. Naruší naše soukromí a zcela odbourá dosavadní kulturu bydlení,“ varovala místní obyvatelka Amálie Šurýnová. Podle tamních obyvatel takovým jednáním firma znehodnotí i cenu bytů.

Obávají se také, že se část sídliště propadne ve chvíli, kdy tam najede těžká stavební technika kvůli tekutým pískům. „Působí to dojmem, že stavební úřad rozhoduje neobjektivně. Doposud nikdo neprovedl žádnou studii o tom, zda bude mít stavba nějaký dopad na původní domy,“ popsala Šurýnová. Myslí si také, že řízení ohledně nadstavby je o lidech bez lidí.

„Jsme ochotni přistoupit na kompromis, ale nikdo nás zatím nepřizval k jednání,“ dodala. Stavební úřad v Hodoníně má však na věc jiný názor. „Není zřejmé, jaká vlastnická práva místních lidí budou stavbou dotčena. V řízení postupujeme zásadně nezávisle, i když ne vždy výsledek vyhoví všem, kterých se to týká,“ sdělil vedoucí stavebního úřadu Jiří Sochna.

Započatá jednání nejsou ještě uzavřena. „Zatím čekáme na spis, který se po odvolacím řízení vrátí zpět a budeme jej znovu projednávat,“ informoval Sochna. Investorská firma veškeré nařčení popírá.

I to, že by projekt narušil vzhled a kulturu místní lokality. „Plánujeme bydlení s parkovištěm. Budeme se řídit územním plánem a objekt navrhneme tak, aby nestínil tamním obyvatelům. Rozhodně nehodláme dělat žádné vylomeniny,“ uvedl již dříve jednatel firmy Asset Invest Consulting Aleš Herzán. V současnosti nebyl ve společnosti nikdo z majitelů k zastižení.

Zástupce firmy také tvrdí, že chtějí naopak na vlastní náklady pořídit novou technologii současné kotelny, aby měli obyvatelé hodonínské části nižší náklady na spotřebu energie a lepší prostředí.