O více než dva miliony chudší je svazek dobrovolných obcí Mistřín. Ten provozuje čistírnu odpadních vod pro Hovorany, Šardice a Svatobořice – Mistřín. Většinu zisků z této činnosti proinvestoval na burze mistřínsko – svatobořický starosta František Měchura. Ten je také předsedou svazku. Celou věc už prověřuje komise zřízená valnou hromadou. Někteří její členové dokonce chtějí podat trestní oznámení.

„Čistírna vydělala tři miliony korun. Valná hromada rozhodla, že peníze investujeme na burze. Měl to na starosti místřínský starosta. Ten ale dal na radu makléře a zachoval se jako hráč,“ řekl člen valné hromady svazku a hovoranský zastupitel Radim Čevela.

Že na úctě ze tří milionů zbylo jen osm tisíc se valná hromada dozvěděla z výroční zprávy. „Na zasedání valné hromady jsme hlasovali o podání trestního oznámení. Mistřínští starostu podrželi. Zástupci Hovoran a Šardic je nedokázali přehlasovat,“ přiblížil Čevela. Jak řekl, trestní oznámení i tak podají.

Jako velmi komplikovanou označila situaci další členka valné hromady ze Šardic. Ta si nepřála být jmenována. Redakce její identitu zná. „Věc už šetří komise zřízená valnou hromadou od prosince. Nikdo nevíme, co a jak se stalo,“ posteskla si.

Viník? Krach burzy

Podle ní ale nemá valná hromada podezření, že se chtěl někdo na penězích z účtu svazku obcí obohatit. „Může za to krach na celosvětové burze. Cena akcií se snížila. Nikdo nic nezavinil,“ domnívá se. Jak doplnila, mistřínsko – svatobořického starostu navíc nakupováním cenných papíru pověřila valná hromada.

Starosta Svatobořic – Mistřína pro Hodonínský deník Rovnost řekl, že může vše doložit na papíře. „Nákup akcií odsouhlasila valná hromada. Na každé schůzi jsme ji o svých krocích informoval. To dokazuje i zápis z jednání valné hromady,“ argumentoval Měchura. Ten se navíc o investicích radil se zprostředkovatelem.

Podle místostarostky Svatobořic – Místřína Terezie Čičákové se místní starosty vysloveně nezastávali. „Na valné hromadě vystoupili i bývalí členové valné hromady. Upozorňovali na to, že to není problém Mistřína a jejich starosty. O investicích rozhodla valná hromada,“ uvedla. Také Čičáková vnímá situaci jako velmi složitou. „Ani z jedné obce nevzešel návrh na její řešení. A to ani z řad bývalých členů valné hromady,“ prohlásila.

O miliony kvůli pádu burzy v období ekonomické krize přišly i některé obce na Hodonínsku. Dolní Bojanovice například investovaly sedmnáct a půl milionu korun. Vedení obce a zastupitelstvo řešilo situaci s finančními poradci. V důsledku propadu akcií obec prodělala milion šest set tisíc. Na hospodářskou krizi doplatili Hodonín. Ten investoval dvanáct milionu do dluhopisů v islandské bance. Tamní banky však kvůli ekonomické krizi zkrachovaly.