Hodonín se umístil na první příčce mimo jiné díky nejširším úředním hodinám nebo nejnižší ceně stavebních pozemků. „Rovněž potěší vůbec nejnižší daně z nemovitostí v kraji, radnice vykazuje velmi vysoký podíl investičních dotací na celkových příjmech, což svědčí o tom, že se umí orientovat v možnostech čerpání finančních prostředků a mají na to schopné lidi,“ doplnil projektový manažer David Pavlát.

Starostu Hodonína Libora Střechu prvenství v Jihomoravském kraji těší. „Myslím, že kontakt s podnikateli u nás funguje. Pravidelně se s nimi scházíme, informujeme je o plánech a rozpočtu města a dáváme jim možnost se zapojit,“ uvedl. Dodal, že na radě města plánují projednat návrh podnikatelského inkubátoru, který pomůže absolventům středních a vysokých škol začít s vlastním byznysem.

Ilustrační foto.
PŘEHLEDNĚ: Roušky na jihu Moravy opět v akci. Kde všude je musíte od září nosit?

Druhé místo získaly Šlapanice za výrazný rozvoj bytové výstavby a nejlepší výsledek v testu elektronické komunikace. Na třetím místě se umístilo Brno díky vysokým výdajům na veřejnou dopravu nebo podílu studentů a učňů v odborném vzdělávání.

Celkové pořadí
1. Hodonín
2. Šlapanice
3. Brno
4. Slavkov u Brna
5. Břeclav
6. Mikulov
7. Kyjov
8. Hustopeče
9. Vyškov
10. Blansko
11. Kuřim
12. Pohořelice
13. Rosice
14. Tišnov
15. Židlochovice
16. Znojmo
17. Bučovice
18. Boskovice
19. Veselí nad Moravou
20. Ivančice
21. Moravský Krumlov

V Jihomoravském kraji je více než dvacet měst s rozšířenou působností, která jsou hodnocena v rámci již dvanáctého výzkumu Města pro byznys. Výzkumníci posuzovali podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy, například komunikaci a poplatky. „Veřejnost na základě sestaveného žebříčku nejlepších měst s největším podnikatelským potenciálem může hodnotit práci svých zastupitelů,” řekl předseda Svazu měst a obcí, který Město pro byznys podporuje, František Lukl.

LENKA KROČILOVÁ