Veřejně prospěšné práce znamenali ještě nedávno pro lidi spíše ostudu. Situace se však obrátila a poptávka se zvyšuje. Práce není a nezaměstnaní teď vezmou za vděk i prací, které se dříve vyhýbali. Obce ani nejsou ve většině případů schopny vyhovět všem uchazečům.

„I přesto, že mluvíme o krátkodobém zaměstnání, lidé bez práce nemají v dnešní době příliš na výběr. Systém veřejně prospěšných prací se pro ně tedy stává jednou z nejčastějších možností,“ odůvodnil aktuální situaci ředitel hodonínského úřadu práce Vladimír Šťáva.

Ještě vloni si starostové často stěžovali, že přijmutí lidé z úřadu práce jsou spíše přítěží. Měli špatnou pracovní morálku. Dnes už si vedoucí veřejně prospěšných prací a starostové mohou z uchazečů vybírat.

„V současné době zaměstnáváme na veřejně prospěšných pracích jedenáct lidí. Přestože zájem roste, nejsme schopni z finančních důvodů přijmout více zájemců“, říká místostarosta Hovoran Jan Lačnák.

Na pracovníky sice přispívá stát, ale jsou i jiné náklady na jejich práci než jen mzda. Místostarosta dodává, že obec musí pro zaměstnance pořídit například odpovídající pracovní nástroje, které nejsou zadarmo.

S podobným problémem se potýkají i další obce.

„Šardice mají v současné době dvanáct pracovníků. Naším problémem zůstávají peníze. Řešíme to kratšími platnostmi smluv. Neuzavíráme je do posledního listopadu jako dříve, ale jen do konce července,“ objasnil situaci v Šardicích tamní starosta Jiří Mičkal.

Mezi nejčastější žadatele o místo patří lidé s nižším vzděláním. Najdou se mezi nimi i kvalifikovaní pracovníci jako řidiči a podobně. I ty obec dokáže využít.

Špatnou zkušenost se zaměstnanci mají Čejkovice. Starosta Pavel Novotný si vzpomíná, že mezi mnoha žadateli byli pouze dva, kteří měli opravdu zájem o práci. Ostatní uchazeči většinou patřili mezi drogově závislé a těžce se u nich hledala pracovní morálka.

„S lidmi máme problém také v naší obci. Pro jistotu máme zaměstnány dva spolehlivé lidi jako dozor nad ostatními pracovníky,“ potvrzuje problémy i Mičkal.

V tomto roce ale začíná převládat hlavně spokojenost.

Mikulčice aktuálně zaměstnávají sedm lidí. Smlouvy jim obec obnovuje každý měsíc. „Na systém veřejně prospěšných prací si nemůžeme stěžovat. Naši pracovníci se starají o hřbitov, spravují chodníky a v zimě uklízí sníh“, říká tamní místostarostka Alena Kotásková.

Podle ní k bezproblémové situaci přispělo i to, že zaměstnanci jsou rodinní příslušníci a navzájem se kontrolují. Obec nemusí tedy řešit podobné problémy jako jinde.

Veřejně prospěšné práce jsou časově omezené pracovní příležitosti, které po dohodě s úřadem práce vytváří zaměstnavatel. Spočívají v činnostech ve prospěch obce či státu. Jejich cílem je umožnit uchazečům o zaměstnání pracovat v době, kdy nemohou najít standardní práci.

VERONIKA HORÁKOVÁ